Nosál červený

Nasua nasua

Výskyt: Jižní Amerika
Délka: 40-89 cm
Hmotnost: 3-7,7 kg
Březost: 77 dnů
Počet mláďat: 1-7 ks
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6798 zobrazení     0 komentářů

Nosál červený se nazývá také koati, koati mundi, tejón nebo pizote. Vyznačuje se sytě červenohnědou srstí, někdy přecházející do žlutavé nebo šedé. Ve dne slídí po lesích ve skupinkách po deseti až dvaceti a dlouhým čenichem s bílou špičkou vyhledává cokoli k snědku, přitom značkuje své území a jeden z členů smečky hlídá. Nosáli jsou hluční, vydávají mnoho různých signálů, štěkání, hvizdů a skřeků a navíc se dorozumívají polohou ocasu.

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí mezi 40-89 centimetry, ocas je pak dlouhý dalších 32-70 centimetrů, hmotnost těla kolísá mezi 3-7,7 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá nosál červený severozápad USA, Mexiko, Kolumbii a Surinam až Uruguay a Argentinu; obývá různé typy lesů včetně mangrovových porostů.

Nosál červený žije až 18 let. Samice je březí 77 dní a rodí 1 - 7 mláďat. Zpočátku jsou v hnízdě na stromě nebo v dutině, matka je kojí asi měsíc.

Drsné podmínky mají za důsledek i jeho inteligenci, pro kterou ho chovaly tamní kmeny. Ochočovaly si povětšinou družné samice, které se ve volné přírodě pohybovaly ve smečkách i se svými mláďaty. Samci se mohli přiblížit ke skupině pouze když samice byly březí (cca 77 dnů). Jinak samci po dovršení 2 roků života byli vyhnáni ze samičí smečky a pak žili osaměle. Pokud se samec pouze přiblíží, začnou samice hájit svá mláďata. Samci ovšem mezi sebou také cítí rivalitu, bojují o samice, jídlo i o teritorium. Nosálové jsou velice milá a bystrá zvířata, první kolonizátoři přijíždějící do Jižní Ameriky si je velice oblíbili.

Nosál červenýNázvy ve světě

Anglicky: Brown-nosed Coati, Chorvatsky: Nosati rakun, Maďarsky: Ormányos medve, Německy: Südamerikanische Nasenbär

Foto: http://denizensofearth.tumblr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.