Mýval jižní

Procyon cancrivorus

Výskyt: Východní Kostarika a přilehlá Panama
Délka: 45-90 cm
Hmotnost: 3,1-7,7 kg
Březost: 60-120 dnů
Počet mláďat: 1-6 ks
Potrava: Všežravci
velikost písma:  A A A
17.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3807 zobrazení     0 komentářů

Mýval jižní je velký asi jako statná kočka, má krátkou drsnou srst a dopředu namířené chlupy na krku. Vede noční život a je všežravý, slídí kolem potoků, bažin, jezer i na pobřeží moře a vyhmatává kořist citlivými prstíky. Je dobře přizpůsoben k hledání potravy ve vodě, rád loví zejména kraby. Doupě však mívá v dutém stromě a chrání své území.

Mýval jižní dosahuje v dospělosti délky těla 45-90 centimetrů, ocasu 25—56 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí od 3,1 do 7,7 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je východní Kostarika a přilehlá Panama, zasahuje až do severní Argentiny.

Mýval jižní náleží do čeledi medvídkovití. Medvídkovití jsou převážně stromová zvířata a často se zdržují u vodních toků, umí výborně šplhat i plavat. Vyznačují se, kromě nosálů a částečně mývalů, hlavně noční aktivitou. Většinou žijí v malých skupinách. Samice bývají březí od 60 až do 120 dní a mají ve vrhu 1-6 mláďat podle druhu. Medvídkovití jsou všežravci - živí se ovocem, kořínky, ořechy, hmyzem, vejci a dokonce také malými obratlovci. Řada druhů se naučila přibližovat se k lidským obydlím a díky své obratnosti a inteligenci někdy působí škody na drůbeži i v domech. Na všech nohou mají pět prstů s drápy.
 

Mýval jižníNázvy ve světě

Anglicky: Crab-eating Raccoon, Německy: Krabbenwaschbär, Rumunsky: Aguara, Slovensky: Medvedík krabožravý

Foto: http://juanaceituno.wix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.