Grizon velký

Galictis vittata

Výskyt: Jižní Amerika
Délka: 47-55 cm
Hmotnost: 1,4-3,3 kg
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3506 zobrazení     0 komentářů

Dlouhá, štíhlá šelma má dosti velkou, dozadu rozšířenou hlavu, pohyblivý krk a poměrně krátké nohy a ocas. Srst je svrchu světle šedá, tmavě stříkaná, čenich, hrdlo, hruď a končetiny jsou černé. Na čele, přímo nad očima, má široký bílý pruh zasahující až za uši a na strany krku. Grizon velký obyčejně žije samotářsky nebo v párech. Je to čilý lovec, dobře šplhá a plave a v ohrožení vydává odporný pach.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje v rozmezí od 47 až do 55 centimetrů, délka ocasu 14-20 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 1,4-3,3 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá grizon velký jižní a střední Mexiko až po střední Peru a severovýchodní Brazílii; obývá tropické pralesy a savany.

Příbuzný grizon malý (Galictis cuja) žije dále na jihu a ve větších nadmořských výškách. Často je chován v domácnostech k chytání hlodavců.

Grizon velký i malý náleží do čeledi lasicovití. Mezi lasicovité patří malé až středně velké druhy šelem. Rozšíření jsou na celém světě kromě Austrálie a Madagaskaru. V naší republice se původně vyskytovalo devět druhů, norek evropský však byl vyhuben. Na některých lokalitách v Čechách a jižní Moravě lze nalézt zdivočelé populace norků amerických uniklé z farem kožešinových zvířat. Lasicovití se vyznačují protáhlým štíhlým tělem, mají kratší nohy, našlapují na celou plochu (ploskochodci) nebo na polovinu chodidla (poloploskochodci). Všem druhům chybí slepé střevo. Velmi často se u nich vyskytuje tzv. prodloužená březost. Normální délka březosti u nich trvá ve většině případů do dvou měsíců, vlivem prodloužené březosti se může protáhnout až na 11 měsíců. Celá čeleď s 65 druhy se rozděluje na 6 podčeledí, které se navzájem liší stavbou těla i způsobem života.
 

Grizon velkýNázvy ve světě

Anglicky: Greater Grison, Německy: Großgrison, Slovensky: Grizon veľký

Foto: http://www.zoochat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.