Zorila velká

Ictonyx striatus

Výskyt: Afrika na jih od Sahary
Délka: 28-38,5 cm
Hmotnost: 0,4-1,4 kg
Délka života: 10 let
Potrava: Drobní savci, hmyz, vejce
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4169 zobrazení     0 komentářů

Sytě černá šelma se čtyřmi bílými pruhy, táhnoucími se po hřbetě připomíná malého skunka a podobně se i chová. Cítí-li se ohrožena, vystřikuje z análních žlázek odporně páchnoucí tekutinu, přitom zvedá ocásek, dupe zadníma nohama, syčí a vřeští. Rypákovitým čenichem vyhrabává z opadanky malé savce, hmyz a vajíčka. Vede noční život, ve dne se obvykle skrývá v dutinách stromů nebo opuštěných norách, v měkké půdě si vyhrabává doupě. Příležitostně šplhá i po stromech.

Délka těla se u dospělého jedince pohybuje mezi 28-38,5 centimetry, ocasu 20-30 centimetrů, hmotnost značně kolísá od 400 gramů až po 1,4 kilogramu.

Domovinou tohoto druhu je Afrika na jih od Sahary; obývá savany, pouště a řídké lesy. Zorila velká patří do jiného rodu než zorila páskovaná a také se jinak chová. Člověku se nevyhýbá a dá se ochočit.

Zorila velká náleží do čeledi lasicovití. Mezi lasicovité patří malé až středně velké druhy šelem. Rozšíření jsou na celém světě kromě Austrálie a Madagaskaru. V naší republice se původně vyskytovalo devět druhů, norek evropský však byl vyhuben. Na některých lokalitách v Čechách a jižní Moravě lze nalézt zdivočelé populace norků amerických uniklé z farem kožešinových zvířat. Lasicovití se vyznačují protáhlým štíhlým tělem, mají kratší nohy, našlapují na celou plochu (ploskochodci) nebo na polovinu chodidla (poloploskochodci).
 

Zorila velkáNázvy ve světě

Anglicky: Zorilla, Francouzsky: Zorille commune, Holandsky: Gestreepte bunzing, Chorvatsky: Prugasti tvor, Italsky: Puzzola striata, Maďarsky: Csíkos görény, Německy: Zorilla

Foto: http://www.zoochat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.