Skunk pruhovaný

Mephitis mephitis

Výskyt: Kanada až severní Mexiko
Délka těla: 55-75 cm
Hmotnost: 2,7-6,3 kg
Březost: 63 dnů
Počet mláďat: 3-5 ks
Délka života: 6-10 let
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
22.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9441 zobrazení     3 komentáře

Úhledná hlava s malým špičatým čenichem, krátké nohy a huňatý ocas dodávají skunkovi typický, elegantní vzhled. V husté černé srsti jsou bílé pruhy, táhnoucí se od čela až na záď a přecházejí na ocas. Na čenichu je úzký bílý proužek. Jako všichni skunkové se pohybuje skunk pruhovaný poměrně pomalu a spoléhá na své varovné zbarvení a schopnost rozprašovat páchnoucí tekutinu, což jej chrání před nepřáteli, převážně výry, jestřáby, kojoty, rysy, liškami a psy. Je velmi přizpůsobivý, a proto se vyskytuje na nejrůznějších stanovištích, od prérií a smíšených lesů až po zemědělskou půdu, kde lidé vyhubili velké šelmy. Toto noční zvíře je všežravé, vybírá si potravu podle příležitosti, hlavně však různé plody. Většinou je samotář, rodiny i cizí jedinci se někdy shromažďují ve společných zimních doupatech v opuštěných norách, staveních nebo v jeskyňkách.

Dovede vydávat velmi pestrou paletu zvuků, syčí, vrčí, kvičí i jemně přede, a tím se dorozumívá s ostatními. Samci během doby páření využívají výměšky pachových žláz ke komunikaci se samicemi. Samičky si stavějí ze suché trávy a býlí hnízda, kde přivádějí na svět mláďata, která žijí s matkou až jeden rok.

Skunk pruhovaný dosahuje délky těla 55-75 centimetrů, ocasu 18-25 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 2,7-6,3 kilogramy.

Domovinou tohoto druhu je jižní Kanada až severní Mexiko; v těchto zemích obývá lesnaté a křovinaté kraje, zemědělská půda i lidská sídla.

V USA je skunk pruhovaný nejdůležitějším přenašečem vztekliny, a proto je v blízkosti lidí a domácích zvířat pronásledován. Přesto zatím není ohrožen, protože je to zvíře velmi přizpůsobivé a přirozeným nepřátelům se ubrání svou „chemickou zbraní“.
 

Skunk pruhovanýNázvy ve světě

Anglicky: Striped Skunk, Holandsky: Gestreept stinkdier, Chorvatsky: Prugasti američki smrdljivac, Německy: Streifenskunk, Rumunsky: Sconcs, Slovensky: Skunk pásavý

Foto: http://kids.britannica.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.07.2021, 03:40
jo kdyz pouzije to chemo tak je to des ja mam na zahrade zabydlenou celou rodinku :-)))
11.12.2016, 17:33
ano také smrdí
21.08.2016, 10:39
neví někdo jestli tento skunk smrdí?