Medvěd pyskatý

Melursus ursinus

Výskyt: Indie, Nepál, Bangladéš, Ceylon
Délka těla: 1,4-1,8 mm
Hmotnost: 55-190 kg
Březost: 7 měsíců
Počet mláďat: 2-3 ks
velikost písma:  A A A
11.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5816 zobrazení     0 komentářů

Jeden z nejnápadnějších druhů medvědůmedvěd pyskatý má neurovnanou huňatou srst a dlouhé chlupy na uších, krku a na pleci. Živí se hlavně mravenci, termity a ovocem. Hnízda hmyzu otvírá dlouhými drápy na předních nohách (měří až 8 centimetrů) a při jídle dovede zavřít nozdry a vysunout pysky, takže vsává kořist mezerou mezi chybějícími předními řezáky (má jen 40 zubů). Jako ostatní medvědi se medvěd pyskatý rád staví na zadní a obhlíží okolí.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje kolem 1,4-1,8 metru, ocasu 10-12 centimetrů, hmotnost značně kolísá od 55 až do 190 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Indie, Nepál, Bangladéš a také Ceylon; tento medvěd je převážně lesní druh, také v křovinách.

Je ohrožen ničením prostředí a loven pro údajně léčivé části těla, mláďata jsou chytána pro chov v zajetí. Medvěd pyskatý se rozmnožuje pomalu, jednou za dva až tři roky.

Medvěd pyskatý je většinou samotářský typ. Dokonce se příliš nestýkají ani v době rozmnožování, což je prakticky po celý rok, kromě jedinců žijících v severní oblasti svého výskytu, kde je doba páření omezená na červen. Samec se totiž páří jen s jednou samicí, takže souboje jsou spíše výjimkou. To je také důvod, proč nejsou samci medvěda pyskatého oproti samicím tak vzrostlí jako jiné druhy medvědů. Samice je březí 7 měsíců a rodí 2-3 holá mláďata ve své dobře schované noře. Jakmile trochu povyrostou, jsou mláďata zachycené na zádech matky a nechají se nosit. Po několika týdnech jsou již mláďata vcelku samostatná, ale zůstávají s matkou ještě 2-3 roky téměř do dospělosti.
 

Medvěd pyskatýNázvy ve světě

Anglicky: Sloth Bear, Holandsky: Lippenbeer, Chorvatsky: Usnati medvjed, Italsky: Orso labiato, Německy: Lippenbär, Polsky: Wargacz, Rumunsky: Ursul buzat, Rusky: Губа́ч, Slovensky: Medveď pyskatý, Španělsky: Oso perezoso

Foto: http://bearsarefun.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.