Fret kočičí

Bassariscus astutus

Výskyt: USA, Mexiko
Délka: 30-42 cm
Hmotnost: 0,8-1,3 kg
Potrava: Ptáci, malí savci, vejce
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4280 zobrazení     0 komentářů

Tato čilá šelmička, nazývaná někdy domorodým jménem cacomistle, je šedohnědá nebo krémová s nápadně černobíle kroužkovaným ocasem.

Fret kočičí má černé kroužky kolem očí, bílý čenich a obočí. Je to hbitý noční lovec, který se dorozumívá štěkavými zvuky a pronikavým ječením.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje v rozmezí 30-42 centimetrů, délka ocasu pak nepřesáhne 31-44 centimetrů, hmotnost kolísá od 800 gramů až po 1,3 kilogramu.

Domovinou freta kočičího je střední a západní USA, Mexiko; obývá zde pouště, lesy a hory.

Mimořádně obratné zvíře, je velmi pružné díky tomu, že zadní nohy se mohou otáčet - o 180 stupňů. Drápy jsou částečně zatažitelné.

Fret kočičí náleží do čeledi medvídkovití. Medvídkovití (Procyonidae) jsou malé až středně velké šelmy. Nejznámějšími zástupci této čeledi jsou mývalové a nosálové. Medvídkovití žijí na celém území Ameriky a divoké populace mývalů se vyskytují i v Evropě díky utečencům ze zajetí. Mají mírně protáhlé tělo, poměrně velkou hlavu se zašpičatělým čenichem a dlouhý ocas. Pudově veškerou potravu omývají ve vodě. Váha se podle druhu pohybuje mezi 1 až 12 kg. Na všech nohou mají pět prstů s drápy. Mývalové se vyznačují velmi šikovnými předními končetinami. Pro kynkažu je typický chápavý ocas, kterým se dokáže zavěsit na větev stromu.

Fret kočičíNázvy ve světě

Anglicky: Ringtail, Francouzsky: Bassaris rusé, Holandsky: Noord-Amerikaanse katfret, Maďarsky: Észak-amerikai macskanyérc, Německy: Katzenfrett

Foto: http://www.junglekey.fr/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.