Vydra obrovská

Pteronura brasiliensis

Výskyt: Od Kolumbie až Guyany po Uruguay a Argentinu
Velikost: 145-230 cm
Hmotnost: 22-34 kg
Březost: 9-10 týdnů
Počet mláďat: 2-3 ks
Délka života: 13 let
Potrava: Ryby, krabi
velikost písma:  A A A
11.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5714 zobrazení     1 komentář

Kdysi byla vydra obrovská velmi hojná v celé Amazonii, ale nyní je počet jedinců velmi redukován. Má krátké nohy s dobře vyvinutými ploutvemi a plochý, široce nasazený ocas, který slouží při plavání i potápění. Tlusté vousy a citlivé oči pomáhají najít kořist pod vodou. Jako jiné vydry má přiléhavou srst s krátkými hustými pesíky. Svrchu je vydra obrovská sytě hnědá s krémovými skvrnami na hradě, hrudi a hrdle. Tyto vydry jsou hlučné a žijí ve skupinách po pěti až devíti jedincích, které loví společně, zejména když obstarávají potravu pro mladé. Vyrušeny zvlášť hlasitě protestují. O potomstvo pečují samec i samice, celá skupina je brání před dravci.

Vydra obrovská dosahuje délky těla 1-1,4 metru, délka ocasu 45-95 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 22-34 kilogramů. Ve volné přírodě obývá vydra sever a střed Jižní Ameriky; konkrétně řeky a jezera v nížinných tropických pralesích.

Tato největší kunovitá šelma je ohrožena především intenzivním lovem pro kožešinu, ničením prostředí a znečištěním vody.

Vydry (Lutrinae) je skupina šelem z čeledi lasicovitých. Přirozeným prostředím vyder jsou vodní toky a jejich okolí, neboť jsou dokonale přizpůsobeny k plavání a lovu ryb (mimo jiné i uspořádáním chrupu). Jejich populace je ohrožena částečně vinou výnosného obchodu s kožešinou. V Česku je ohrožena vydra říční (Lutra lutra).
 

Vydra obrovskáNázvy ve světě

Anglicky: Giant Otter, Finsky: Jättiläissaukko, Francouzsky: Loutre géante, Holandsky: Reuzenotter, Chorvatsky: Divovska vidra, Italsky: La lontra gigante, Japonsky: オオカワウソ, Litevsky: Brazilinė ūdra, Lotyšsky: Brazīlijas dižūdrs, Maďarsky: Óriásvidra, Německy: Riesenotter, Norsky: Kjempeoter, Polsky: Arirania, Portugalsky: Ariranha, Rumunsky: Vidra uriaşă de râu, Rusky: Гигантская выдра, Slovensky: Vydra obrovská, Španělsky: Nutria gigante

Foto: http://www.flickr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.08.2018, 21:15
Kdo odebira spermie k inseminaci!?