Kdysi byla vydra obrovská velmi hojná v celé Amazonii, ale nyní je počet jedinců velmi redukován. Má krátké nohy s dobře vyvinutými ploutvemi a plochý, široce nasazený ocas, který slouží při plavání i potápění. Tlusté vousy a citlivé oči pomáhají najít kořist pod vodou. Jako jiné vydry má přiléhavou srst s krátkými hustými pesíky. Svrchu je vydra obrovská sytě hnědá s krémovými skvrnami na hradě, hrudi a hrdle. Tyto vydry jsou hlučné a žijí ve skupinách po pěti až devíti jedincích, které loví společně, zejména když obstarávají potravu pro mladé. Vyrušeny zvlášť hlasitě protestují. O potomstvo pečují samec i samice, celá skupina je brání před dravci.
Vydra obrovská dosahuje délky těla 1-1,4 metru, délka ocasu 45-95 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 22-34 kilogramů. Ve volné přírodě obývá vydra sever a střed Jižní Ameriky; konkrétně řeky a jezera v nížinných tropických pralesích.
Tato největší kunovitá šelma je ohrožena především intenzivním lovem pro kožešinu, ničením prostředí a znečištěním vody.
Vydry (Lutrinae) je skupina šelem z čeledi lasicovitých. Přirozeným prostředím vyder jsou vodní toky a jejich okolí, neboť jsou dokonale přizpůsobeny k plavání a lovu ryb (mimo jiné i uspořádáním chrupu). Jejich populace je ohrožena částečně vinou výnosného obchodu s kožešinou. V Česku je ohrožena vydra říční (Lutra lutra).
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel