Vydra mořská

Enhydra lutris

Výskyt: Pobřeží Tichého oceánu
Velikost: 135-167 cm
Hmotnost: 15-45 kg
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 30 let
Potrava: Krabi, mlži, ježovky
velikost písma:  A A A
02.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6169 zobrazení     2 komentáře

Běžně se jí říká kalan. Je to nejmenší mořský savec a jediná vydra, která žije v oceánu a živí se výhradně ušněmi, ježovkami a mlži. Pod vodou výborně vidí, má jedinečnou srst, nejhustší ze všech zvířat, a veslovitý ocas. Vydra mořská je výborně izolována před chladem a její plíce jsou dvakrát větší než plíce stejně velkých suchozemských savců, takže se může potápět až do hloubky 30 metrů.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje v rozmezí 1-1,3 metru, délka ocasu 35-37 centimetrů, hmotnost začíná na 15 a maximálně dosahuje až 45 kilogramů.

Vydra mořská obývá ve volné přírodě severní Tichý oceán od Kamčatky až po střední Kalifornii; vyskytuje se pouze podél pobřeží.

Kalan byl tak intenzivně loven pro kožešinu, že málem vyhynul, a proto je dosud přísně chráněn.

Vydra mořská náleží do čeledi lasicovití. Mezi lasicovité patří malé až středně velké druhy šelem. Rozšíření jsou na celém světě kromě Austrálie a Madagaskaru. V naší republice se původně vyskytovalo devět druhů, norek evropský však byl vyhuben. Na některých lokalitách v Čechách a jižní Moravě lze nalézt zdivočelé populace norků amerických uniklé z farem kožešinových zvířat. Lasicovití se vyznačují protáhlým štíhlým tělem, mají kratší nohy, našlapují na celou plochu (ploskochodci) nebo na polovinu chodidla (poloploskochodci).
 

Vydra mořskáNázvy ve světě

Anglicky: Sea Otter, Německy: Seeotter, Rumunsky: Vidra de mare californiană, Slovensky: Vydra morská, Španělsky: Nutria marina

Foto: http://www.kronoki.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.11.2021, 22:22
asi 130000
10.03.2017, 09:58
Kolik chlupů má na 1cm plochy?