Běžně se jí říká kalan. Je to nejmenší mořský savec a jediná vydra, která žije v oceánu a živí se výhradně ušněmi, ježovkami a mlži. Pod vodou výborně vidí, má jedinečnou srst, nejhustší ze všech zvířat, a veslovitý ocas. Vydra mořská je výborně izolována před chladem a její plíce jsou dvakrát větší než plíce stejně velkých suchozemských savců, takže se může potápět až do hloubky 30 metrů.
Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje v rozmezí 1-1,3 metru, délka ocasu 35-37 centimetrů, hmotnost začíná na 15 a maximálně dosahuje až 45 kilogramů.
Vydra mořská obývá ve volné přírodě severní Tichý oceán od Kamčatky až po střední Kalifornii; vyskytuje se pouze podél pobřeží.
Kalan byl tak intenzivně loven pro kožešinu, že málem vyhynul, a proto je dosud přísně chráněn.
Vydra mořská náleží do čeledi lasicovití. Mezi lasicovité patří malé až středně velké druhy šelem. Rozšíření jsou na celém světě kromě Austrálie a Madagaskaru. V naší republice se původně vyskytovalo devět druhů, norek evropský však byl vyhuben. Na některých lokalitách v Čechách a jižní Moravě lze nalézt zdivočelé populace norků amerických uniklé z farem kožešinových zvířat. Lasicovití se vyznačují protáhlým štíhlým tělem, mají kratší nohy, našlapují na celou plochu (ploskochodci) nebo na polovinu chodidla (poloploskochodci).
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel