Tangalunga

Viverra tangalunga

Výskyt: Indonésie, Filipíny, Malajsie, Velké Sundy
Délka: 62-66 cm
Hmotnost: 5-10 kg
Délka života: Až 11 let
Potrava: Hmyz, tropické plody
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3725 zobrazení     1 komentář

Tato nejmenší asijská cibetka z rodu Viverra se velmi podobá ostatním cibetkám, má mnoho tmavých skvrn, složených do podélných řad, ale liší se nápadným černobílým obojkem na krku, černýma nohama a tlapkami a asi patnácti kroužky na ocase. Na hřbetě má tangalunga tmavý kříž a vztyčitelný hřeben srsti. Zpola zatažitelné drápy jí usnadňují šplhání po stromech, ale přesto se zdržuje pod nimi, kde v noci slídí po lesní půdě a lapá mnohonožky, obří stonožky, štíry, ale i malé savce, například myši.

Tangalunga dosahuje délky těla 62-66 centimetrů, délka ocasu 28-35 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 5-10 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Indonésie, také Filipíny, Malajsie a Velké Sundy; objevuje se v tropických lesích i kolem polí a plantáží.

Tangalunga náleží do podčeledi cibetkovití. Cibetky (Viverrinae) jsou podčeledí malých šelem z čeledi cibetkovitých, charakteristické dlouhým štíhlým tělem s protáhlou hlavou, špičatou tlamou a dlouhým huňatým ocasem, některé druhy mají zatažitelné drápy. Podčeleď cibetky zahrnuje celkem sedm rodů cibetek a ženetek. Jedná se o starobylou formu šelem.

Cibetky jsou rozšířeny od Asie přes Afriku po jižní Evropu. Živí se hmyzem a tropickými plody, včetně plodů kávovníku. Sběrači v pralese pátrají po jejich trusu, z něhož zrna kávy vybírají.

TangalungaNázvy ve světě

Anglicky: Malayan Civet, Francouzsky: Civette de Malaise, Německy: Malaiische Zibetkatze, Polsky: Tangalunga, Slovensky: Cibetka tangalunga

Foto: http://animalesalbatice.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.02.2018, 16:04
ja si mislim že cibetka je mudre zviera