Hyenka hřivnatá

Proteles cristata

Výskyt: Somálsko, Tanzanie, jižní Zambie
Délka těla: 55-80 cm
Hmotnost: 7-14 kg
Březost: 95-110dnů
Počet mláďat: 3-4 ks
Délka života: Až 15 let
Potrava: Termiti
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3958 zobrazení     0 komentářů

Hyenka hřivnatá je mnohem menší než hyeny a liší se od nich hlavně dietou, protože se živí termity, především na povrchu se vyskytujícími nosatými vojáky. Má žlutobílé až světle hnědé tělo, které se od krční hřívy svažuje dozadu. Je-li hyenka poplašena, ježí srst, aby se zdála větší. Po každé straně probíhají dolů po bocích tři tmavé pruhy a další šikmý pruh na pleci a na zadku. Přední zuby připomínají hyení, ale stoličky jsou kolíčkovité, schopné drtit potravu plnou chitinu na malé částečky, lépe stravitelné v žaludku. Mléčné zuby mláďat se však podobají zubům ostatních hyen, takže jde o přizpůsobení se potravě.

Hyenka hřivnatá dosahuje délky těla 55-80 centimetrů, délka ocasu je 20-30 centimetrů, hmotnost kolísá v rozmezí 7-14 kilogramů.

Hyenka hřivnatá obývá ve volné přírodě Somálsko, Tanzanie, jižní Zambie až Kapsko; lesy, savany a pouště. Maso hyenek považují místy domorodci za neobyčejnou lahůdku.

K páření hyenek hřivnatých dochází zpravidla na jaře a na podzim, méně často i kdykoliv jindy během roku, velmi záleží na geografické poloze. Jsou převážně monogamní, většina samic je se páří se samci v jejich vlastním teritoriu, i když existují výjimky, a také v případě dominantních samců platí, že se nakrývá i samice v okolí. Samotný akt může trvat až čtyři hodiny.

Březost trvá 95-110 dní, tři nebo čtyři mláďata přicházejí na svět v podzemní noře. O mláďata pečují oba rodiče, samcova úloha je především ochrana nory před predátory. Asi po měsíci poprvé opouštějí noru, odstavené jsou ve čtyřech měsících, v teritoriu svých rodičů zůstanou do roka stáří. V zajetí se hyenka hřivnatá může dožít až 15 let.
 

Hyenka hřivnatáNázvy ve světě

Anglicky: Aardwolf, Francouzsky: Protèle, Holandsky: Aardwolf, Chorvatsky: Hijenski vuk, Italsky: Protele crestato, Maďarsky: Cibethiéna, Německy: Erdwolf, Polsky: Protel

Foto: www.deviantart.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.