Kočka bažinná

Felis chaus

Výskyt: SV Afrika, západ a jih Asie
Délka těla: 50-94 cm
Hmotnost: 4-16 kg
Březost: 8 týdnů
Počet koťat: 3-4 ks
Potrava: Králíci, pískomili, ještěrky
velikost písma:  A A A
02.07.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6084 zobrazení     0 komentářů

Kočka bažinná se dříve nazývala rys či rysec bažinný nebo kočka rysová. Loví převážně v bažinách, na říčních březích a u rybníků, ale často i u lidských sídel. Kočka bažinná je štíhlá a dlouhonohá, jednobarevná a má kratší ocas s černými kroužky a špičkou. Boltci se Štětičkou, delšíma nohama a chrupem připomíná rysa. Odpočívá v husté vegetaci nebo cizích norách a je čilá ve dne i v noci.

Kočka bažinná dosahuje délky těla 50-94 centimetrů, délka ocasu dosahuje 25-29 centimetrů, hmotnost kolísá v rozmezí 4-16 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je severovýchodní Afrika a západní a jižní Asie; konkrétně obývá husté lesy, blízko vody.

Kočky bažinné jsou samotáři. Loví hlavně ve dne, jinak odpočívají v opuštěných norách jiných zvířat. V severních částech svého areálu se páří na konci zimy, na jihu se mohou rozmnožovat celoročně. Březost trvá 8 týdnů, kočka vrhá 3-4 koťata. V 8 měsících se osamostatňují, pohlavně dospějí v roce a půl věku. Někdy může kočka mít až dva vrhy do roka.

Díky svým dlouhým nohám kočka bažinná výborně běhá a skáče, dokáže ulovit bažanta v letu. Živí se vodními ptáky, žábami, rybami a hlodavci, kočky žijící v sušších oblastech loví králíky, pískomily, ještěrky a velké ptáky. Uloví i dikobraza.¨Tuto kočku si ochočovali již staří Egypťané a také ji balzamovali.
 

Kočka bažinnáNázvy ve světě

Anglicky: Jungle Cat, Ázerbájdžánsky: Qamışlıq pişiyi, Německy: Rohrkatze, Francouzsky: Chat De Jungle, Holandsky: Moeraskat, Polsky: Kot błotny, Rusky: Камышовый кот, Španělsky: Gato De La Jungla, Slovensky: Mačka močiarna

Foto: http://animal.memozee.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.