Ocelot velký

Leopardus pardalis

Výskyt: Tropická a subtropická Amerika
Délka těla: 50-100 cm
Hmotnost: 8-16 kg
Březost: 79-85 dnů
Počet mláďat: 3 ks
Délka života: 15-20 let
Potrava: Hlodavci, ptáci, ještěrky, ryby, netopýři
velikost písma:  A A A
02.07.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10532 zobrazení     0 komentářů

Tato typická kočka je mimořádně přizpůsobivá. Ocelot velký obývá nejrůznější prostředí od vlhkých pralesů až po suché křovinaté oblasti, vyžaduje pouze dostatečně hustý vegetační kryt. Drží se hlavně při zemi, ale také dobře šplhá, skáče a plave. Ve dne odpočívá ve stromové dutině nebo na větvi. Ocelot je noční lovec, kořist si vybírá mezi hlodavci, ptáky, ještěrkami, rybami, netopýry, mláďaty jelenů a opicemi, ale dokáže ulovit i pásovce, mravenečníky a želvy.

Délky těla dosahuje ocelot velký 50 centimetrů až jeden metr, délka ocasu je 30-45 centimetrů, hmotnost je 8-16 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Arizona, Texas, Střední a Jižní Amerika; konkrétně ocelot velký obývá tropické deštné lesy, stepi a bažiny.

V letech 1960-70 bylo ročně uloveno přes 200 000 ocelotů pro kožešinu. Po zákazu lovu a zpřísnění ochrany začaly stavy ocelotů vzrůstat, ale nyní je ohrožuje především odlesnění.

Březost trvá 79 - 85 dní. Pářící dobou je podzim (říjen - listopad). Samice se rozmnožují od stáří 18 až 22 měsíců, samci od stáří dvou let. Rodí průměrně tři mláďata, ta se osamostatňují přibližně v roce a půl. Oceloti se dožívají v zajetí až dvaceti let, v přírodě to je ovšem podstatně méně – pouze okolo 15 let.
 

Ocelot velkýNázvy ve světě

Anglicky: Ocelot, Německy: Ozelot, Rumunsky: Ocelot, Holandsky: Ocelot, Italsky: Ocelot, Slovensky: Ocelot

Foto: http://faunadeecharate.blogspot.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.