Rys červený

Lynx rufus

Výskyt: Kanada, USA a Mexiko
Délka těla: 65-110 cm
Hmotnost: 4-15,5 kg
Březost: 60-65 dnů
Počet mláďat: 2-4 ks
Potrava: Zajíci, králíci, hlodavci, vysoká zvěř
velikost písma:  A A A
02.07.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5943 zobrazení     0 komentářů

Rys červený vypadá jako zdrobnělina rysa ostrovida, je však o něco menší, má kratší srst, variující mezi světle žlutou přes rezavou a červenou po hnědou, a nepříliš výrazné štětičky na uších. Američané mu říkají bobcat podle zkráceného ocasu. Rys červený má poměrně štíhlé končetiny, vzadu na uších výraznou bílou skvrnu a podobně jako rys ostrovid na lících prodlouženou srst, licousy, i když méně výrazné. Bobcat vede hlavně noční život, drží se při zemi, i když snadno šplhá, ve dne se skrývá v houštinách, dutých stromech nebo rozsedlinách skal. Obyčejně se rys červený za kořistí plíží velmi obratně a zmocňuje se jí rychlým skokem. Loví hlavně králíky a ptáky, ale troufne si i na větší zvířata, například v hlubokém sněhu na jelence.

Délky těla dosahuje kolem 65 centimetrů až 1,1 metru, délka ocasu je 11-19 centimetrů, hmotnost značně kolísá od 4 až do 15,5 kilogramu.

Domovinou tohoto druhu je jižní Kanada, USA a Mexiko; obývá hluboké lesy, polopouště, křoviny a horské jehličnaté lesy.

Rys červený patří k významným kožešinovým druhům, proto byl loven a místy i vyhuben, například v údolí Ohia, v poříčí Mississippi nebo v okolí Velkých kanadských jezer. V některých státech USA je chráněn.
 

Rys červenýNázvy ve světě

Anglicky: Bobcat, Francouzsky: Chat Sauvage, Holandsky: Rode lynx, Chorvatsky: Crveni ris, Německy: Rotluchs, Polsky: Ryś rudy, Rumunsky: Râs roşu, Rusky: Рыжая рысь, Slovensky: Rys červený, Španělsky: Gato Montés

Foto: http://en.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.