Lachtan hřívnatý

Otaria flavescens

Výskyt: Jižní Amerika od Peru až po Ohňovou zemi
Délka: 1,8-2,8 m
Hmotnost: 150-350 kg
Březost: 340 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Ryby, korýši, hlavonožci a tučňáci
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5589 zobrazení     0 komentářů

Pro samce je typická obrovská těžká hlava, mohutná ramena a hříva na krku. Srst je hnědá, na břiše světlejší nebo žlutá a hustší na krku a hrudi. Čenich je ohrnutý vzhůru. Pokud se nepotuluje, zdržuje se lachtan hřivnatý na ložištích, kde někdy zůstává i celý rok. Dospělí samci kolem sebe shromažďují harémy. Samice přivádějí mláďata do vody již v časném věku jednoho nebo dvou měsíců.

Lachtan hřívnatý dosahuje délky těla 1,8-2,8 metru, hmotnost se pohybuje v rozmezí 150-350 kilogramů.

Domovinou tohoto lachtana je Jižní Amerika od Peru až po Ohňovou zemi a Falklandy; lachtan hřivnatý se vyskytuje při pobřeží a na kontinentálním šelfu, někdy v hlubších vodách, ale i v řekách a kolem ledovců. Většina lachtanů obývá tichomořská pobřeží, kde mají klidnější prostředí, jen necelá čtvrtina atlantská.

Lachtani hřívnatí dosahují pohlavní dospělosti přibližně v 6 letech života (samice už ve 4). Opravdu silní samci mohou mít až 80 samic, většinou však tento počet nepřesáhne 20. V období rozmnožování nepřijímají lachtani žádnou potravu, využívají svých zásob podkožního tuku. Samice je březí asi 340 dní a je schopna svou březost pozastavit (opožděná nivelace), aby zajistila pro mládě ty nejvhodnější podmínky při narození. Samice rodí většinou právě jedno mládě. Mládě váží po narození přibližně 13 kg a měří 80 cm. Je černé a v průběhu několika měsíců se zbarví do hnědé až hnědočervené. Ve věku 3 – 4 týdnů začne malý lachtan plavat a ani ne ve dvou měsících je skvělým plavcem.
 

Lachtan hřívnatýNázvy ve světě

Anglicky: South American Sea Lion, Německy: Südamerikanischer Seelöwe, Rumunsky: Foca cu coamă, Španělsky: Lobo marino

Foto: http://carnivoraforum.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.