Tuleň krabožravý

Lobodon carcinophagus

Výskyt: Antarktida
Délka: 2,2-2,6 m
Hmotnost: 200-300 kg
Březost: 11 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 25 let
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3997 zobrazení     0 komentářů

Tuleň krabožravý má dlouhé a štíhlé, stříbřitě šedou nebo žlutohnědou srstí porostlé tělo s nepravidelnými tmavšími skvrnami a proužky. Jméno je zavádějící, protože se neživí kraby, ale krilem. Malá hlava se zužuje do štíhlého čenichu s krátkými, nenápadnými vousy. Jako žádný tuleň nemá ani on patrné boltce a po souši se pohybuje těžko. Potravu loví až do hloubky 40 metrů, kde vydrží i pět minut.

Tuleň krabožravý dosahuje v dospělosti délky těla 2,2-2,6 metru a hmotnosti 200-300 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Antarktida, migruje k pobřeží Jižní Afriky, Austrálie a Brazílie; tuleň krabožravý se vyskytuje v otevřeném oceánu a podél linie pobřeží.

Je to jeden z nejhojnějších tuleňů a velmi rychlý plavec. Počet jedinců se odhaduje až na 40 milionů.

V září připlouvá březí samice na zvolené místo v kolonii na ledové kře. Těsně před vrhem nebo krátce po něm se k samici připojuje samec a vytvoří pro toto období pár.

Narozený potomek, veliký 1,2 m a vážící asi 20 až 30 kg, je kojen velmi tučným mateřským mlékem a přirůstá na váze až 4,2 kg za den. Jeho prvotní srst je čokoládově hnědá a zhruba za tři až čtyři týdny ji vymění za srst dospělého zvířete. Agresivní samec pomáhá ochraňovat mládě, přestože s ním není pokrevně spřízněn, obdobně si brání i samici před ostatními samci.
 

Tuleň krabožravýNázvy ve světě

Anglicky: Crabeater Seal

Foto: http://calphotos.berkeley.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.