Hrabáč kapský

Orycteropus afer

Výskyt: Afrika
Délka těla: 1-1,6 m
Hmotnost: Až 100 kg
Březost: 243 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Dílka života: 21-23 dnů
Potrava: Mravenci
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4202 zobrazení     0 komentářů

Jeden z nejvýkonnějších kopáčů mezi savci vede noční život. Hrabáč si vyhrabává chodby až 10 metrů dlouhé a ovládá území o ploše 2-5 km2. V létě dává přednost mravencům, kterých je všude plno, a nemá-li je, rozhrabává termitiště. Některé druhy mravenců žvýká stoličkami, ale většinu mravenců a termity polyká vcelku a jejich rozemletí nechá na svalnatém žaludku. Má nápadně vyklenutý hřbet, dlouhý čenich, veliké boltce a svalnatý ocas. Hustá srst v nozdrách mu pomáhá filtrovat prach při hrabání, jinak má na tlusté kůži jen řídké chlupy. Je známý také pod jménem hrabáč kapský či takarú.

Délky těla dosahuje hrabáč 1-1,6 metru, ocasu 44-71 centimetrů, hmotnost může dosahovat až 100 kilogramů.

Hrabáč je domovinou v Africe na jih od Sahary; vyskytuje se v savanách a polopouštích. Hrabáč se v přírodě živí především mravenci a termity, jejichž hnízda rozhrabává silnými drápy a vyplašený hmyz pak nalepuje dlouhým jazykem. V zajetí je složení krmení individuální, skládá se z mnoha komponentů, s vysokým obsahem bílkovin. (mleté vařené hovězí maso, žloutky, mléko, banány...)

Samice rodí jen jediné mládě o hmotnosti přibližně 1,6 kg. Březost trvá 243 dní. Mládě saje 4 měsíce. V zajetí se dožívá průměrně 21-23 let.
 

Hrabáč kapskýNázvy ve světě

Anglicky: Aardvark, Francouzsky: Oryctérope, Holandsky: Aardvarken, Italsky: L'oritteropo, Maďarsky: Földimalac, Německy: Erdferkel, Polsky: Mrównik, Rumunsky: Furnicar african, aardvark

Foto: http://amazingpicturesofanimals.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.