Hrabáč kapský
Orycteropus afer
Hrabáč kapský
Orycteropus afer
Jeden z nejvýkonnějších kopáčů mezi savci vede noční život. Hrabáč si vyhrabává chodby až 10 metrů dlouhé a ovládá území o ploše 2-5 km2. V létě dává přednost mravencům, kterých je všude plno, a nemá-li je, rozhrabává termitiště. Některé druhy mravenců žvýká stoličkami, ale většinu mravenců a termity polyká vcelku a jejich rozemletí nechá na svalnatém žaludku. Má nápadně vyklenutý hřbet, dlouhý čenich, veliké boltce a svalnatý ocas. Hustá srst v nozdrách mu pomáhá filtrovat prach při hrabání, jinak má na tlusté kůži jen řídké chlupy. Je známý také pod jménem hrabáč kapský či takarú.
Délky těla dosahuje hrabáč 1-1,6 metru, ocasu 44-71 centimetrů, hmotnost může dosahovat až 100 kilogramů.
Hrabáč je domovinou v Africe na jih od Sahary; vyskytuje se v savanách a polopouštích. Hrabáč se v přírodě živí především mravenci a termity, jejichž hnízda rozhrabává silnými drápy a vyplašený hmyz pak nalepuje dlouhým jazykem. V zajetí je složení krmení individuální, skládá se z mnoha komponentů, s vysokým obsahem bílkovin. (mleté vařené hovězí maso, žloutky, mléko, banány...)
Samice rodí jen jediné mládě o hmotnosti přibližně 1,6 kg. Březost trvá 243 dní. Mládě saje 4 měsíce. V zajetí se dožívá průměrně 21-23 let.
Názvy ve světě
Hrabáč kapský
Anglicky: Aardvark, Francouzsky: Oryctérope, Holandsky: Aardvarken, Italsky: L'oritteropo, Maďarsky: Földimalac, Německy: Erdferkel, Polsky: Mrównik, Rumunsky: Furnicar african, aardvark
Mohlo by vás také zajímat
Foto: http://amazingpicturesofanimals.blogspot.cz