Osel africký

Equus asinus

Výskyt: Severní a východní Afrika
Délka těla: 1,9-2,3 cm
Hmotnost: 200-230 kg
Březost: 380 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Traviny
velikost písma:  A A A
11.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8153 zobrazení     1 komentář

Typické zbarvení je šedé s proměnlivými příčnými pruhy na nohou. V létě bývá osel africký krémově šedý, v zimě ocelově šedý.

Přežívá ve skalnatých pouštích, kde teplota půdy dosahuje 50 °C a je tomuto prostředí dobře přizpůsoben. Úzká kopyta mu zajišťují jistý krok i v rychlosti a pomáhají šplhat na skály.

Osel africký spásá prakticky jakékoli rostliny od travin až po trnité akácie a dokáže přežít několik dní bez vody. Žije ve volných stádech. Tvoří dva poddruhy, núbijský a somálský. Oslové jsou společenskými zvířaty, která žijí ve stádech čítajících 2 až 30 jedinců. Vůdcem je ve stádu vždy samec.

Osel africký dosahuje délky těla 1,9-2,3 metru, délky ocasu 40-45 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 200-230 kilogramů.

Domovinou je tento druh v severní a východní Africe.

Oslové patří mezi lichokopytníky. Stavbou těla se oslové podobají primitivním druhům koní. Mají poněkud kratší nohy a větší hlavu, osel africký pak představuje „typického“ osla s dlouhýma ušima. Hřebec měří v kohoutku kolem 122 cm, klisna přibližně 115 cm. Všechny druhy oslů mají na hřbetě úhoří pruh, časté je také tmavé zebrování končetin. Asijské druhy oslů, osel asijský a kiang, se více podobají koni a bývají označováni také jako poloosli.

Osel africkýNázvy ve světě

Anglicky: African Ass, Bretonsky: Azen, Italsky: Asino africano, Německy: Afrikanischer Esel, Polsky: Osioł afrykański, Rumunsky: Măgarul african, Slovensky: Somár africký

Foto: http://www.zoochat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.05.2021, 14:41
osel,africký,toto,zviře,mužeš,najit,ktere
se,nachazi,ve,skanzenech,bývale,republiky
československe,tak,teš,osla,najiti,mužeš
ve,vesternových,městech,ktere,jsou,v,československu
bývalem