Zebra Grévyho

Equus grevyi

Výskyt: Etiopie, Somálsko, Súdán, Keňa
Délka těla: 2,5-3 m
Hmotnost: 350-400 kg
Březost: 390-420 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 20-30 let
Potrava: Tvrdé traviny, listy keřů a stromů
velikost písma:  A A A
01.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5363 zobrazení     1 komentář

Největší druh zebry je současně největším divokým koňovitým savcem. Zebra Grévyho má černobíle pruhovanou vztyčenou hřívu a typický vzor z velmi úzkých černých a bílých pruhů, sahající až ke kopytům, jenom břicho a báze ocasu jsou bílé. Zatímco koně a osli jsou jednobarevní, zebry mají nápadně zbarvený šat, což má zřejmě zvláštní úlohu: umožňuje to rozlišování jedinců ve stádě, protože každé zvíře má vzor trochu odlišný, zmate útočící šelmy a navíc vzorování rozostřuje obrysy, takže zvířata se v terénu zcela ztrácejí. Zebra Grévyho má rovněž typické „oslí“ chlupaté uši a štětku dlouhých žíní na konci ocasu. Samec je o něco větší než samice a má větší špičáky. Samice pečuje o mládě sama, často se potuluje jen s hříbětem a ostatními staršími potomky. Někdy může hříbě i opustit, když hledá vodu, a to je pak vydáno všanc šelmám. Zebry Grévyho se pasou v malých volných skupinách, často společně s jinými druhy zeber. Dorozumívají se různými zvuky včetně hlubokého mručení, přerušovaného hvízdavými výkřiky, ale využívají i postojů. Jsou častou kořistí masožravců, především lvů a hyen.

Dokážou jim však rychle uniknout a v úzkých se brání kopáním a kousáním.

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje od 2,5 do 3 metrů, délka ocasu 40-75 centimetrů, hmotnost je v rozmezí 350-400 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Etiopie, Somálsko, Jižní Súdán a severní Keňa; konkrétně obývá zebra Grévyho kamenitá suchá, řídce travou porostlá území.

Zebra Grévyho žije nejseverněji ze zeber a má mnoho znaků společných spíše s osly, například dlouhé boltce, hýkání i společenské vztahy.
 

Zebra GrévyhoNázvy ve světě

Anglicky: Grevy's Zebra, Francouzsky: Zèbre De Grévy, Chorvatsky: Grevijeva zebra, Německy: Grevyzebra, Polsky: Zebra Grevy'ego, Slovensky: Zebra Grévyho, Swahilsky: Punda milia kubwa, Španělsky: Cebra De Grévy

Foto: http://wildlifesty.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

30.07.2021, 15:35
největši,druh,zebry,je,součastně
největším,konovýtým,savcem,zebra
grevyho,ma,černobílou,hřívu