Nosorožec sumaterský

Dicerorhinus sumatrensis

Výskyt: Jihovýchodní Asie
Délka těla: 2,3-3,2 m
Hmotnost: 0,8-1 t
Březost: 15-16 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Listy, větvičky, plody
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4296 zobrazení     0 komentářů

Nosorožec sumaterský je z nosorožců nejmenší a nejchlupatější a jako jediný z asijských má dva tupé rohy. Pase se hlavně v noci, den tráví v chládku nebo válením se v bahně, tím se chrání před mouchami a jiným hmyzem. Je obratný a dobře plave (i v moři).

Nosorožec sumaterský dosahuje délky těla 2,3-3,2 metru, délky ocasu 60-70 centimetrů, hmotnost je 800 kilogramů až jedna tuna.

Domovinou tohoto druhu je jihovýchodní Asie; ve které obývá nosorožec sumaterský horské deštné pralesy na svazích.

Jeho prostředí je nyní ničeno těžbou dřeva, ale největší hrozbou jsou pytláci, lovící pro rohy.

Nosorožci jsou poměrně častými chovanci zoologických zahrad. Nejvíce se chová nosorožec dvourohý a nosorožec tuponosý jižní. Chovají se ve speciálních pavilonech, které je nutné vytápět na 20-25 °C. Afričtí nosorožci se dobře přizpůsobí našemu podnebí a lze je vypouštět ven i za chladnějšího počasí. Chovají se jednotlivě nebo v párech. Nosorožci tuponosí a nosorožci indičtí se někdy chovají v menších skupinách. Dříve docházelo k rozmnožování všech druhů velmi zřídka. Dnes se daří všechny druhy množit.

Základním předpokladem je velký výběh, kde se v době říje spojují. Před pářením provozují divoké hry, které v menším prostoru mohou skončit i smrtí jednoho ze zvířat. Krmí se trávou, senem, dostávají větve, listí, granulovaná krmiva, ovoce a zeleninu. Potrava se podává kvalitní a pečlivě očištěná.
 

Nosorožec sumaterskýNázvy ve světě

Anglicky: Sumatran Rhinoceros, Francouzsky: Rhinocéros De Sumatra, Chorvatsky: Sumatranski nosorog, Německy: Sumatra-Nashorn, Slovensky: Nosorožec sumatriansky

Foto: http://intlrhinofoundation.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.