Prase zakrslé

Porcula salvania

Výskyt: Jižní Asie
Délka těla: 50-71 cm
Hmotnost: 6-10 kg
velikost písma:  A A A
12.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6415 zobrazení     0 komentářů

Prase zakrslé je nejmenší druh prasete, má zavalité krátké tělo, prudce se zužující a silný rypák, kterým vyhledává kořínky a hlízy. Svrchu je prase zakrslé tmavohnědé, zespodu světlejší. Samcům Špičáky vyčnívají po stranách tlamy. Jedinci obou pohlaví si stavějí v dutinách hnízda vystlaná travou, samci žijí samotářsky, samice v malých skupinách do šesti kusů. Toto prase hostí vzácného cizopasníka, jen na něj vázanou veš.

Oproti ostatním prasatům je to zvíře s denní aktivitou, zabírající vyhledání potravy, odpočinek a sociální chování. Prase zakrslé je všežravec, řídící se zejména čichem a potravu za země dobývá rytím. Ve volné přírodě tvoří hlavní složku jídelníčku oddenky, hlízy a drobní členovci.

Délky těla dosahuje 50-71 centimetrů, délky ocasu 3-5 centimetrů, hmotnost se u tohoto druhu prasete pohybuje v rozmezí 6-10 kilogramů.

Prase zakrslé se ve volné přírodě vyskytuje v jižní Asii; konkrétně obývá travnaté břehy řek.

Toto zákonem chráněné zvíře je ohroženo pytláky a ničením prostředí.

Vznikala a rozšiřovala se díky populačnímu nárůstu lidí a jejich migracím na různá polokulturní, později, zvláště v 18. století, díky rozvoji šlechtění, v dnes známá kulturní plemena.
 

Prase zakrsléNázvy ve světě

Anglicky: Pygmy Hog, Francouzsky: Sanglier Nain, Německy: Zwergwildschwein, Slovensky: Diviak trpasličí, Španělsky: Jabalí Enano

Foto: http://news.bbc.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.