Hroch obojživelný

Hippopotamus amphibius

Výskyt: Subsaharská Afrika
Výška v kohoutku: Až 1,5 m
Délka těla: 2,7-3,5 m
Hmotnost: 1,4-3,2 t
Březost: 225-255 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 50 let
Potrava: Býložravec, mršiny
velikost písma:  A A A
02.07.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5128 zobrazení     0 komentářů

Bez ohledu na mohutný trup je hroch skutečně obojživelný tvor, stejně čilý na souši jako ve vodě. Tělo má o něco větší hustotu než voda, takže se ponořuje pomalu a dovede lehce kráčet po dně. Hroch obojživelný může také bez námahy plavat, když se dostatečně nadechne, protože obsah vzduchu snižuje jeho hmotnost. Tenká pokožka snadno vysychá, a proto obsahuje mnoho mazových žlázek, které rychle zakryjí prasklinky, když kůže není pravidelně zvlhčovaná vodou nebo bahnem.

V létě se často hroši vyvalují v tůních vody ve velkých dočasných skupinách. V noci vycházejí na pastvu, ale příležitostně také požírají malé kopytníky nebo zdechliny. Dominantní samec se páří se všemi samicemi na svém území. Samice může rodit na souši i ve vodě.

Mládě umí ihned plavat a dokonce i saje pod vodou.

Matka je zuřivě hájí a zůstávají spolu až do dospělosti mláděte.

Hroch obojživelný dosahuje délky těla 2,7-3,5 metru, délka ocasu je v rozmezí 35-50 centimetrů, hmotnost se u dospělých zvířat pohybuje od 1,4 až do 3,2 tuny.

Hroch obojživelný obývá východní a střední subsaharskou Afriku; konkrétně navštěvuje travnaté plochy a močály, přes den ve vodě.

Rozbory DNA prokázaly, že hroši jsou pravděpodobně mnohem blíže příbuzní kytovcům než ostatním sudokopytníkům.


 

Hroch obojživelnýNázvy ve světě

Anglicky: Hippopotamus, Německy: Flusspferd, Chorvatsky: Nilski konj, Maďarsky: Közönséges víziló, Polsky: hipopotam nilowy, Rumunsky: Hipopotam, Polsky: Hipopotam nilowy, Slovensky: Hroch obojživelný

Foto: http://jierimba.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.