Jelen milu

Elaphurus davidianus

Výskyt: Východní Čína
Délka: 1,9-2,2 m
Hmotnost: 100-300 kg
Březost: 280 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Délka života: Až 18 let
Potrava: Trávy a vodní rostliny
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5082 zobrazení     0 komentářů

Také se říká jelen pátera Davida, podle jeho objevitele. Milu jen málo připomíná jelena, má neohrabanou postavu, koňský obličej, široká kopyta a dlouhý ocas. Také paroží má neobvyklý tvar s lodyhami rozdělenými ve dví a nesoucími krátké výsady. Srst je v zimě šedě plavá, v létě červenohnědá.

Jelen milu dosahuje v dospělosti délky těla 1,9-2,2 metru, délky ocasu 26-66 centimetrů, hmotnost kolísá od 100 až do 300 kilogramů.

Jelen milu původně obýval východní Čínu, v přírodě byl bohužel vyhuben. Úspěšně byl jelen milu rozmnožen v soukromé zoo ve Velké Británii a v 80. letech vysazen v přírodě.

Všechny znalosti o chování jelena milu pocházejí z pozorování v zajetí. Jsou to společenská zvířata, která se sdružují do velkých smíšených stád. Mezi jeleny jsou výjimeční svým vztahem k vodě - velmi dobře a rádi plavou. Jsou to pasoucí se býložravci, jejich potravou jsou hlavně trávy a vodní rostliny.

Asi dva měsíce před příchodem říje samci opouštějí stáda. Vrátí se až v červnu, v říji, kdy bojují o právo pářit se s laněmi. Jejich zbraněmi v boji jsou kromě parohů i zuby a přední končetiny.

Březost trvá asi 280 dní, poté se rodí 1-2 mláďata, která laň vodí 10-11 měsíců. Jeleni milu žijí průměrně 18 let.
 

Jelen miluNázvy ve světě

Anglicky: Pere David's Deer, Chorvatsky: Davidov jelen, Německy: Davidshirsch, Rumunsky: Cerbul lui David, Slovensky: Leň milu

Foto: http://www.zooinstitutes.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.