Sambar indický

Rusa unicolor

Výskyt: Asie, Austrálie
Délka těla: 1,6-2,5 m
Hmotnost: 110-310 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Byliny, okusuje stromy a keře
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2534 zobrazení     0 komentářů

Sambar indický je zpravidla jednobarevně hnědý, někdy s rezavým nádechem na bradě, vnitřní straně končetin a naspodu ocasu s černou špičkou. Samec má hustou hřívu, zvlášť nápadnou v době říje. V této době mají samci lysé plochy po stranách krku a značkují podklad, válí se v bahně a strhávají kůru stromů. Sambaři se pasou v noci na nejrůznějším rostlinstvu a jsou samotáři, jenom laně zůstávají s mláďaty.

Sambar indický dosahuje délky těla 1,6-2,5 metru, délky ocasu 15-30 centimetrů, hmotnost kolísá v rozmezí 110-310 kilogramů.

První tři druhy jsou domovem na ostrovech jihovýchodní Asie, sambar indický je rozšířen od indického subkontinentu na východ do Zadní Indie a jižní Číny a na jih až na Sumatru a Borneo. Sambar indický je stádové zvíře. Samci žijí samostatně, samice se shlukují do menších či větších skupin. Potravu si sambar indický příliš nevybírá, pase se na široké škále stromů, keřů i bylin. Je aktivní především za soumraku a v noci.

Sambar indický je oblíbenou kořistí tygrů a asijských lvů. Levharti a dhoulové útočí většinou spíše na mladé a nemocné kusy.

Sambar je rod jelenovitých přežvýkavců, jehož zástupci jsou rozšířeni v jižní a jihovýchodní Asii. Byli importováni i do Austrálie, na Nový Zéland a dokonce do Ameriky.

Sambar indickýNázvy ve světě

Anglicky: Sambar Deer, Chorvatsky: Jelen sambar, Německy: Sambar

Foto: http://www.zoochat.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.