Antilopa bongo

Tragelaphus eurycerus

Výskyt: Západní a střední Afrika
Délka: 1,7-2,5 m
Hmotnost: 180-405 kg
Březost: 282-285 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 19 let
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3352 zobrazení     0 komentářů

Bongo patří k nejkrásnějším antilopám, má výrazné bíle pruhy na jasně kaštanové srsti, bílé líce a bílou skvrnu na krku. Pase se v noci a vybírá si velmi výživné rostliny.

Bongo dosahuje délky těla 1,7-2,5 metru, délka ocasu činí 25-65 centimetrů, hmotnost kolísá v rozmezí 180-405 kilogramů.

Ve volné přírodě obývá bongo západní a střední Afriku; vyskytuje se v pralesích. Je to největší pralesní antilopa.

Jsou to polyestrická zvířata, krávy přicházejí do říje každých 21 nebo 22 dní. Březost trvá 282 až 285 dní (9 měsíců), poté se narodí jedno, výjimečně i dvě telata. Matka je odkládá v podrostu a pravidelně je přichází kojit. Takto leží asi týden, pak následuje matku a připojí se ke stádu. Již ve 3 měsících začnou teleti růst rohy. Je odstaveno asi v 6 měsících, bongové pohlavně dospívají ve 20 měsících věku. Mohou se dožít až 19 let.

V přírodě je jejich největším nepřítelem levhart, hroznýši a hyeny. Bongové jsou velmi lekaví a při sebemenším vyrušení se dávají na útěk. V běhu se nahrbí a položí si rohy na hřbet, aby se při běhu nezapletly do lián a jiné vegetace.

Popisují se dva poddruhy antilopy bongo: bongo nížinný, T. e. eurycerus, který obývá většinu současného areálu bonga v nížinných deštných pralesích, a bongo horský (T. eurycerus isaaci), který je ohrožený vyhubením, přírodě se vyskytuje pouze v Keni, na území Ugandy už pravděpodobně vyhynul. Nížinný bongo je větší než jeho horský příbuzný, který je naopak výrazněji zbarvený.
 

Antilopa bongoNázvy ve světě

Anglicky: Bongo, Francouzsky: Bongo, Holandsky: Bongo, Německy: Bongo, Polsky: Bongo, Rumunsky: Bongo, Rusky: бонго, Slovensky: Bongo

Foto: http://jk-animalsoftheworld.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.