Lesoň je nejmenší druh svého rodu, známý jako bušbok, vytváří několik poddruhů. Spásá hlavně byliny a bobovité rostliny. Samec je jednobarevný, tmavohnědý nebo černý, s bílou kresbou na krku, vzácně na těle.
Podle této kresby se rozlišují poddruhy. Samice se zdržují více v křoví a jsou světle plavé nebo červenavé, zejména u lesních forem. Lesoňové vypadají jako malé sitatungy, ale samci mají kratší rohy.
Lesoň dosahuje délky těla 1-1,5 metru, délka ocasu je 20-25 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 25-80 kilogramů.
Domovinou je subsaharská Afrika kromě suchých jihozápadních oblastí; obývá lesy a křoviny v blízkosti vod.
Lesoň je jednou z nejběžnějších antilop.
Během období páření se samci hrbí, protahují a předvádějí se před samicemi, přičemž hrají velkou roli jejich bílé skvrny na těle. Mezi samci vládne přísná hierarchie a nejvyšší postavení má nejstarší samec. Poté, co po 6 měsíční březosti samice porodí jediné mládě, očistí ho a placentu sežere. Mládě je pečlivě skryto ve vysoké vegetaci a matka, která ho chodí pravidelně kojit, pojídá jeho trus, čímž zabraňuje prozrazení úkrytu podle zápachu. Pouta mezi matkou a mládětem bývají u tohoto druhu velice silná, což potvrzuje i fakt, že si samice se svým mládětem často hraje. Mládě svou matku opouští zhruba ve věku čtyř měsíců. V přírodě se může lesoň dožít až 12 let.
Komentáře ke zvířeti