Antilopa losí je největší antilopa, těžkopádná, s typicky zkroucenými rohy, jimiž se honosí samci i samice. Má na těle 15 krémových kolmých pruhů a samec mívá černohnědou kresbu z tmavých chlupů na hlavě. Samice se sdružují do stád a chrání svá mláďata, podobně jako krávy. Antilopy losí mají proměnlivou tělesnou teplotu, kterou mohou zvýšit až o sedm stupňů v době sucha jako velbloudi, aby se uchránily před ztrátou vody pocením.
Délky těla dosahuje antilopa losí kolem 3,5 metru, délky ocasu 50-90 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 300-1 000 kilogramů.
Antilopa losí obývá střední, východní a jižní Afriku; konkrétně obývá otevřené planiny, suché savany, horské pastviny, vřesoviště i horské lesy.
Tyto antilopy se snadno ochočí a v Africe se chovají pro mléko, maso a kůže. Byly vysazeny v Asii, Texasu a na Ukrajině.
V období říje samci bojují o samice, přetlačují se rohy. Dominantní býk se páří s více kravami. Březost se u tohoto druhy antilopy pohybuje od 250 do 277 dní, pak se rodí jediné mládě. Novorozená mláďata nenásledují svou matku, ale leží v úkrytu, kam jej matka chodí kojit. Telata jsou odstavena v 6 měsících věku, pohlavní dospělost nastupuje po třech letech. Antilopa losí se může dožít až 25 let.
Komentáře ke zvířeti