Antilopa losí

Taurotragus oryx

Výskyt: Střední, východní a jižní Afrika
Délka: Kolem 3,5 m
Hmotnost: 300-1 000 kg
Březost: 250-277 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 25 let
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5724 zobrazení     0 komentářů

Antilopa losí je největší antilopa, těžkopádná, s typicky zkroucenými rohy, jimiž se honosí samci i samice. Má na těle 15 krémových kolmých pruhů a samec mívá černohnědou kresbu z tmavých chlupů na hlavě. Samice se sdružují do stád a chrání svá mláďata, podobně jako krávy. Antilopy losí mají proměnlivou tělesnou teplotu, kterou mohou zvýšit až o sedm stupňů v době sucha jako velbloudi, aby se uchránily před ztrátou vody pocením.

Délky těla dosahuje antilopa losí kolem 3,5 metru, délky ocasu 50-90 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 300-1 000 kilogramů.

Antilopa losí obývá střední, východní a jižní Afriku; konkrétně obývá otevřené planiny, suché savany, horské pastviny, vřesoviště i horské lesy.

Tyto antilopy se snadno ochočí a v Africe se chovají pro mléko, maso a kůže. Byly vysazeny v Asii, Texasu a na Ukrajině.

V období říje samci bojují o samice, přetlačují se rohy. Dominantní býk se páří s více kravami. Březost se u tohoto druhy antilopy pohybuje od 250 do 277 dní, pak se rodí jediné mládě. Novorozená mláďata nenásledují svou matku, ale leží v úkrytu, kam jej matka chodí kojit. Telata jsou odstavena v 6 měsících věku, pohlavní dospělost nastupuje po třech letech. Antilopa losí se může dožít až 25 let.
 

Antilopa losíNázvy ve světě

Anglicky: Common Eland, Chorvatsky: Eland antilopa, Německy: Elenantilope, Rumunsky: Antilopa elan, Slovensky: Antilopa losia, Swahilsky: Pofu

Foto: https://naturfotografen-forum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.