Kudu velký

Tragelaphus strepsiceros

Výskyt: Afrika
Délka těla: 1,8-2,5 m
Hmotnost: 120-320 kg
Počet mláďat: 1-2 ks
Délka života: Až 20 let
Potrava: Listy bylin, květy, hlízy
velikost písma:  A A A
21.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3424 zobrazení     0 komentářů

Tato statná antilopa má převážně šedou srst s bílými pruhy, výraznou kresbu ve tvaru V na čenichu, bílé skvrny po stranách obličeje, velké, kornoutovité uši, hrb v kohoutku a na hrudi a krku dlouhé třásně.

Až 1,8 metru dlouhé, spirálovitě stočené rohy samců jsou velice ceněnou trofejí a patří k nejdelším mezi antilopami.

Kudu se pasou ve dne i v noci, okusují hlavně listy bylin, květy, ale požírají i hlízy a plody.

Samice tvoří malé tlupy o pěti až šesti zvířatech, mladí samci o dvou až deseti. V době říje se samci mezi sebou přetlačují rohy. Tyto antilopy mají vynikající smysly, zejména sluchem rychle zjistí přítomnost šelmy. V nebezpečí nehybně stojí nebo se snaží velkými skoky uniknout a přitom přeskakují až dvoumetrové překážky.

Kudu velký dosahuje délky těla 1,8-2,5 metru, délka ocasu 30-55 centimetrů, hmotnost značně kolísá od 120 až do 320 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je východní a jižní Afrika; konkrétně obývá světlé lesy nebo hustý buš, často skalnaté nebo hornaté oblasti.

Kudu velký je ohrožen lovem pro trofeje a maso a ještě víc ho zatlačuje ztráta vhodného prostředí.

Kudu velký dosahuje pohlavní dospělosti mezi prvním až druhým rokem svého života. Doba páření nastává na konci období dešťů, ale situace se mění podle oblasti a klimatu. Před pářením následuje námluvní rituál, kdy si samec stoupne před samici a začne ji předvádět své rohy. Po skončení rituálu se samec zastaví a čeká, pokud mu samice dovolí se s ní spářit nebo ne. Samice je břeží asi 240 dnů (nebo osm měsíců). Mláďata se rodí zhruba mezi únorem a březnem, kdy je tráva, jejich hlavní potrava, nejvyšší.

Samice rodí nejčastěji jedno, občas dvě mláďata. Mládě postupem času začne po matce vyžadovat mateřské mléko, čím dál víc častěji a za nemnoho měsíců se často stane i agresivním. První dva týdny se samice s mládětem skrývá v hustých porostech, aby se skryli před jejich predátory. Po čtyřech až pěti týdnech začnou tento úkryt pomalu opustívat a začnou se většinou až na večer pást se stádem. Samci se stávají soběstačnými v šesti měsících života, samice o něco později, kolem prvního a druhého roku života. V zajetí se mohou kuduové dožít i dvaceti let.
 

Kudu velkýNázvy ve světě

Anglicky: Greater Kudu, Francouzsky: Grand koudou, Německy: Großer Kudu, Rumunsky: Kudu mare

Foto: http://africawildlife.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.