Buvol indický - Arni

Bubalus arnee fulvus

Výskyt: Nepál, Thajsko
Délka těla: 2,4-3 m
Hmotnost: 700-1200 kg
Březost: 310-320 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Tráva
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5458 zobrazení     0 komentářů

Původně se arni nazýval asijský vodní buvol nebo buvol indický a žil v bažinatých džunglích jižní a jihovýchodní Asie kolem velkých řek. Asi před 5 000 lety zdomácněl. V přírodě se dochovaly jen malé izolované skupiny, staří býci jsou samotáři. Stádo vede nejstarší zkušená kráva, samci se připojují jen v době říje od října do dubna. Buvoli se pasou na šťavnaté vodní vegetaci a přes den se válí v bahně.

Délky těla dosahuje arni 2,4-3 metry, délka ocasu je pak od 60 centimetrů až do jednoho metru, hmotnost kolísá v rozmezí 700-1 200 kilogramů.

Arni obývá ve volné přírodě Indii, Nepál, Thajsko, je zdomácnělí po celém světě; objevuje se v mokřadech. Buvoli arni se mnohdy pasou společně s domácími buvoly nebo se druží s buvoly zdivočelými, s nimiž se i kříží. Soužití divokých buvolů s domácími je však problematické, protože při něm dochází k narušováni genofondu arniů a rovněž k šíření chorob, jako je mor skotu, slintavka a kulhavka, které decimují populaci ohrožených arniů.

Arni má největší rohy mezi tury, bývají dlouhé až 2 m.

Říje buvolů arni probíhá v podstatě po celý rok, především v průběhu monzunového období. Kráva je březí 310-320 dní a rodí pouze jedno tele, dosahující po narození hmotnosti kolem 30 kg. Mládě se drží matky 18 měsíců a vodící krávy bývají velmi agresívní, mohou smrtelně zranit neopatrné lidi a útočí dokonce i na pracovní slony. Buvoli pohlavně dospívají ve třetím roce života a mohou se dožít 25-30 let.
 

Buvol indický - ArniNázvy ve světě

Anglicky: Water Buffalo

Foto: http://en.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.