Antilopa čtyřrohá se místním jménem nazývá chusingha a je to jediný druh turovitých, jehož samci mají dva páry růžků. Samice jsou bezrohé. Typický je černý čenich a vnější strana uší a na předních nohou tmavé proužky Je to malá, hbitá a dosti vzácná antilopa.
Antilopa čtyřrohá se popásá poblíž vody a ozývá tichým hvizdem, při úleku štěkavým hlasem.
V dospělosti dorůstá délky těla 80 centimetrů až 1,3 metru, délka ocasu je 12-15 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 17-25 kilogramů. Antilopa čtyřrohá se ve volné přírodě vyskytuje v Indii a Nepálu; konkrétně obývá tento druh zalesněné kopce, lesostepi a řídké lesy poblíž vody.
Během říje, která probíhá od července do září, jsou samci, jinak mírní, útoční vůči sokům. Po období březosti, která trvá 7,5 až 8 měsíců se rodí jedno nebo dvě chůze schopná telata o váze asi 1 kg. Pohlavní zralosti dosahují krávy ve věku jednoho roku. V zajetí se antilopa čtyřrohá dožívá průměrného věku 10 let.
Podle IUCN je antilopa čtyřrohá považována za zranitelný druh. Místní obyvatelé ji většinou neloví, nemá chutné maso. Je však lapaná kvůli unikátním trofejním rohům, také je vyhledávána pro chov v ZOO. Mezi přirozené nepřítele patří tygři, leopardi, vlci, divocí psi a kočky.
Je to druh s rozptýlený výskytem a malým stavem populace (méně než 10 000 jedinců) a platí pro něj "Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin", která ve snaze zamezit nelegálnímu odchytu a prodeji ohrožených zvířat stanovuje pravidla pro obchodování.
Komentáře ke zvířeti