Gaur

Bos gaurus

Výskyt: Asie
Délka těla: 2,5-3,3 m
Hmotnost: 650-1000 kg
Březost: 9-11 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Traviny, byliny, pupeny
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5228 zobrazení     1 komentář

Největší z divokých turů je gaur, jeho poddruhy jsou gaur indický a malajský (seladang). Má mohutné tělo s velkým hrbem, zbarvené v odstínech hnědé, rezavé nebo černé barvy s bílými podkolenkami. Býci i krávy mají nahoru zatočené rohy, dlouhé až 1,1etru. Samci v říji vydávají daleko slyšitelný hlas a toulají se za říjnými samicemi na velké vzdálenosti.

Gaur dosahuje délky těla 2,5-3,3 metru, délka ocasu je 70 centimetrů až jeden metr, hmotnost se u dospělých zvířat pohybuje v rozmezí 650-1 000 kilogramů.

Ve volné přírodě obývá gaur jižní a jihovýchodní Asii; především zalesněné hory a pastviny.

Gaur náleží do čeledi turovití, podčeledi Tuři. Tuři se ve volné přírodě se dochovali ještě v Africe a v Asii, kdežto v Evropě a Severní Americe žijí pouze v rezervacích. Ve Střední a Jižní Americe, v Austrálii, stejně jako po celém světě, žijí zdomácnělí potomci divokých turů, skot. Základní potravou turů jsou traviny a různé byliny, listy, pupeny a větve keřů a stromů, mechy i lišejníky. Samec tura se nazývá býk a samice kráva.

Většina turů jsou stádovými zvířaty s výraznou hierarchií. U některých druhů žijí stáda celoročně společně, u jiných se dospělí býci od stáda oddělují a vrací se až v období páření. Mají málo vyvinutou mimiku, a proto se spolu komunikují jinými výrazovými prostředky: držením a natočením hlavy, postavením se k protivníkovi čelem nebo bokem, natažením nebo sklopením krku, hrabáním končetinou nebo rohem v zemi, frkáním atd. Při pohledu na stádo lze podle držením hlavy a krku určit zařazení ve stádě. Nejsilnější býk se snaží v období říje držet krávy svého harému pod kontrolou. Je-li však stádo příliš veliké, podílejí se na rozmnožování i ostatní býci. Březost u turů se pohybuje od 9 po 11 měsíců.
 

GaurNázvy ve světě

Anglicky: Indian Gaur, Německy: Gaur, Rumunsky: Gaur, Slovensky: Gaur

Foto: http://matrix-6go.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.05.2020, 05:57
Na Seznam.cz jsem se dnes (5/2020) dozvěděl,že zoo ve městě Zlín získala Gaura indického.Zprávu doprovázela mapka ČR s vyznačením kraje zlínského. Kde se nachází Zlín vím od prvního st.základní školy.Jak vypadá Gaur jsem si musel najít. Tento článek je po odborné stránce naprosto vyčerpávající. Tak mají vypadat informace, která nás posunou dál v poznávání. Děkuji Vám pane Pokorný !!!