Voduška červená

Kobus leche

Výskyt: Střední a Jižní Afrika
Délka těla: 1,3-2,4 m
Hmotnost: 50-103 kg
Březost: 225 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 15 let
Potrava: Tráva, vodní rostliny
velikost písma:  A A A
14.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3684 zobrazení     0 komentářů

Voduška červená je mnohem známější pod názvem voduška lečve nebo lečve. Žije v záplavových oblastech a v bažinách, kde spásá traviny a vodní rostliny a reaguje na sezónní změny hladiny řek a jezer. Dovede dobře plavat a potápět se a silná záď i prodloužené spárky jí usnadňují pohyb v mělké vodě sérií skoků. Na souši jen odpočívá a rodí mláďata. Voduška červená má kaštanovou až černou srst s bílou spodinou a černými pruhy na nohách. Lyrovité rohy mají výhradně samci. Voduška lečve vytváří velká stáda, podobně jako voduška kob. Voduška červená je ohrožena vysoušením bažin a stavbou vodních děl.

Voduška lečve dosahuje délky těla 1,3-2,4 metru, ocas pak bývá dlouhý kolem jednoho metru, hmotnost se pohybuje v rozmezí 50-103 kilogramů.

Voduška červená obývá střední a jižní Afriku; konkrétně mokřady.

Lečve je proslulá rychlým, mimořádně obratným pohybem ve vodě, jakého jiná antilopa nedosáhne.

Voduška červená je aktivní ve dne. Žije v ohromných stádech, které mohou čítat několik stovek, ba i tisíců jedinců a má systém malých teritorií zvaných leky. Členové jednoho stáda bývají obvykle jednoho pohlaví, až na období páření, kdy se jednotlivá stáda navzájem promíchávají. Před pářením spolu samci agresivně zápasí, k čemuž používají své rohy. Samice rodí po 225 dnech březosti jediné mládě. Voduška červená se může dožít až 15 let.
 

Voduška červenáNázvy ve světě

Anglicky: Leche, Německy: Letschwe, Rumunsky: Antilopa de apă a lui Litschi, Slovensky: Vodárka lečve

Foto: http://www.123rf.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.