Do podčeledi chocholatek (Cephalophinae), starobylé skupiny 19 druhů antilop, patří i tato malá antilopa se zadníma nohama podstatně delšíma než přední. Jméno jí dala její červenooranžová až hnědočervená srst s ocasem na bázi rezavým a s černobílou špičkou. Samci i samice mají krátké, nazad zahnuté růžky a mezi nimi hřeben dlouhé srsti, chocholku. Před každým okem je velká pachová žláza. Chocholatky dovedou strnout uprostřed kroku nebo zmizet v podrostu, jakmile zpozorují nebezpečí, nebo velkou rychlostí pádí pryč. Výstražným znamením je dupání zadníma nohama, kdežto ostatní savanové antilopy dupou předníma.
Chocholatka červená dosahuje délky těla 70 centimetrů až jeden metr, ocasu 9-14 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 12-14 kilogramů.
Domovinou tohoto druhu je Kongo, jižní Tanzanie až Jižní Afrika; obývá zde husté křoviny a lesy.
Chocholatky se v nouzi živí i malými ptáky, hmyzem a zdechlinami.
Může se zpravidla rozmnožovat po celý rok, ale nejvíce mláďat se rodí mezi lednem a březnem. Samci se v tomto období ozývají hlasitými a pronikavými pištivými zvuky. Samice rodí jediné, po narození rudočerveně zbarvené mládě, které je několik prvních dnů skryto ve vysoké vegetaci.
Komentáře ke zvířeti