Antilopa koňská

Hippotragus equinus

Výskyt: Afrika
Délka: 1,9-2,7 m
Hmotnost: 150-300 kg
Březost: 8,5-9 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4327 zobrazení     0 komentářů

Antilopa koňská je čtvrtá největší africká antilopa. Svrchu je rezavá až hnědá, na spodině bílá, na hlavě je černobílá kresba. Zvířata obou pohlaví mají silné, hustě kroužkované rohy a vzpřímenou, černě lemovanou hřívu. Obývá travnaté pláně, savany a řídké lesy a spásá nízkou trávu. Pít potřebuje dvakrát antilopa koňská až třikrát za den. Stáda tvoří 12-15 samic s mláďaty a jeden dospělý samec.

Mladí samci se sdružují v samostatné tlupy. Soupeřící samci bojují na kolenou a přetlačují se zahnutými rohy.

Délky těla dorůstá antilopa koňská 1,9-2,7 metru, ocas pak bývá dlouhý 50-70 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 150-300 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je západní, střední a východní Afrika; konkrétně savany, řídké lesy s hojnými napajedly. Vyžaduje velké areály.

Tyto antilopy mají velice zvláštní způsob boje, kdy samci klečí na předních nohách a srážejí se a přetlačují rohy. V období rozmnožování odežene samec od stáda jednu samici, s kterou žije nějakou dobu v páru. Samice rodí po 8,5 až 9 měsíční březosti jediné mládě, o které poměrně dlouhou dobu pečuje a které dosahuje pohlavní dospělosti ve věku 3 let. Mladí samci se poté sdružují do nevelkých mládeneckých stád.
 

Antilopa koňskáNázvy ve světě

Anglicky: Roan Antelope, Německy: Pferdeantilope, Rumunsky: Antilopa cal, Slovensky: Antilopa konská, Swahilsky: Korongo

Foto: http://petkaria.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.