Voduška kob

Kobus kob

Výskyt: Afrika
Délka: 1,6-1,8 m
Hmotnost: 60-300 kg
Březost: 7,5-9 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2031 zobrazení     0 komentářů

Voduška kob je statná, půvabně stavěná antilopa se světle skořicovou až hnědočernou srstí, s bílými skvrnami v obličeji a na krku a s černým pruhem na nohou. Samci nesou lyrovité, hustě vroubkované rohy. Tyto vodušky patří k nejpočetnějším antilopám v Africe. Žijí ve větších stádech, neustále se stěhují z pastvin k napajedlům a naopak. Samci si značkují nevelká území (leky) tím, že zanechávají pachovou stopu nad zemí. Obvykle nejsilnější samec v leku získává právo kopulovat se samicemi. Před pářením předvádí ritualizované projevy, vzácně i s prvky souboje.

Ovšem tam, kde je počet vodušek nízký, samci si vyznačují větší území a brání samicím v odchodu na jiná místa. Vodušky se pasou převážně ráno a navečer a denně potřebují vodu k pití. V nebezpečí vydávají vysoké, bekavé zvuky a ukrývají se v nejbližším rákosišti nebo křovinách.

Délky těla dorůstá voduška kob 1,6-1,8 metru, délky ocasu od 10 až do 15 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 60-300 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je západní a střední Afrika až po západní Etiopii; voduška kob obývá v těchto zemích vlhké savany, nivy a okraje lesů s trvalými vodními nádržemi.

Vedle pakoňů je voduška kob nejhojnější antilopou v Africe.

Voduška kobNázvy ve světě

Anglicky: Kob, Německy: Kob, Slovensky: Vodárka kob

Foto: http://tolweb.org/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.