Voduška kob je statná, půvabně stavěná antilopa se světle skořicovou až hnědočernou srstí, s bílými skvrnami v obličeji a na krku a s černým pruhem na nohou. Samci nesou lyrovité, hustě vroubkované rohy. Tyto vodušky patří k nejpočetnějším antilopám v Africe. Žijí ve větších stádech, neustále se stěhují z pastvin k napajedlům a naopak. Samci si značkují nevelká území (leky) tím, že zanechávají pachovou stopu nad zemí. Obvykle nejsilnější samec v leku získává právo kopulovat se samicemi. Před pářením předvádí ritualizované projevy, vzácně i s prvky souboje.
Ovšem tam, kde je počet vodušek nízký, samci si vyznačují větší území a brání samicím v odchodu na jiná místa. Vodušky se pasou převážně ráno a navečer a denně potřebují vodu k pití. V nebezpečí vydávají vysoké, bekavé zvuky a ukrývají se v nejbližším rákosišti nebo křovinách.
Délky těla dorůstá voduška kob 1,6-1,8 metru, délky ocasu od 10 až do 15 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 60-300 kilogramů.
Domovinou tohoto druhu je západní a střední Afrika až po západní Etiopii; voduška kob obývá v těchto zemích vlhké savany, nivy a okraje lesů s trvalými vodními nádržemi.
Vedle pakoňů je voduška kob nejhojnější antilopou v Africe.
Komentáře ke zvířeti