Přímorožec oryx

Oryx gazella

Výskyt: Východní a jihovýchodní Afrika
Délka těla: 1,6-2,4 m
Hmotnost: 120-240 kg
Březost: 260-300 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Tráva, seno, ovoce, zelenina
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3976 zobrazení     0 komentářů

Oryx nebo přímorožec oryx tvoří několik důležitých poddruhů. Zbarvení je v kontrastujících odstínech černé, šedé a bílé, jen oryx jihoafrický (Oryx gazella gazella) má tělo plavé s podélnými pruhy na břiše, s černými skvrnami na nohou a černým ocasem. Všichni oryxové mají výraznou černou masku ve tváři. Oryx je dokonale přizpůsoben životu v suchých oblastech. Nepotí se ani nesupí, když jeho teplota stoupne na 45 °C, a vylučuje moč či trus ve velmi koncentrované konzistenci. Pase se v noci, časně ráno nebo pozdě odpoledne a jeho hlavní potravou jsou traviny a keře.

Vodu doplňuje oryx požíráním melounů a okurek.

Přímorožec oryx dosahuje délky těla 1,6-2,4 metru, ocasu 40-50 centimetrů, hmotnost se u dospělých zvířat pohybuje v rozmezí 120-240 kilogramů.

Původně se přímorožec oryx vyskytuje ve východní a jihovýchodní Africe, dnes hlavně v Namibii; ve které obývá suché křoviny a pouště.

Tento druh je tak dokonale přizpůsoben životu v poušti, že vydrží podmínky, kde jiní sudokopytníci neobstojí.

Podobně jako jiné druhy pouštních antilop se i přímorožci jihoafričtí rozmnožují v obdobích po celý rok, kdy je potrava snadněji a v dostatečném množství dosažitelná. Samice rodí jedno, velice vzácně dvě mláďata po 260-300 dnech březosti. V porostu je skryto následujících 6 týdnů, přičemž ho matka občas navštěvuje a kojí.

Samci jsou proslulí i svou neobvyklou útočností proti svým predátorům, které tvoří zvláště kočkovité šelmy (lvi, levharti), na které často útočí se svými ostrými a nebezpečnými rohy.
 

Přímorožec oryxNázvy ve světě

Anglicky: South African Oryx, Německy: Spießbock, Slovensky: Oryx rovnorohý

Foto: https://www.marietta.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.