Buvolec pestrý

Damaliscus pygargus

Výskyt: Jižní Afrika
Délka těla: 1,4-2,1 m
Hmotnost: 68-155 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Tráva
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2670 zobrazení     0 komentářů

Nejvzácnější africká antilopa má několik poddruhů. Nejznámější je buvolec bělořitný neboli buntbok z Kapska; tento druh má bílý obřitek a nepřerušenou bílou lysinu od báze rohů až k čenichu. Velmi podobný je buvolec běločelý neboli blesbok (Dama-liscus pygargusphillipsi) s lysinou přerušenou hnědým páskem a s krémovým obřitkem. Základní zbarvení je sytě hnědé s širokou bílou lysinou na dlouhém nose. Dospělí samci rohy využívají k předvádění a k boji o území. Stádo samic s mláďaty vede dominantní samec, který je shání dohromady. Samice rodí vždy pouze jediné mládě na tradičních místech, aniž by se vzdalovaly od stáda, a na několik dní je nechávají o samotě. Novorozené mládě je schopné se postavit na končetiny za pět minut po porodu a brzy následuje svou matku, která jej kojí asi dalších šest měsíců.

Délky těla dorůstá buvolec pestrý 1,4-2,1 metru, délky ocasu 30-45 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 68-155 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je jižní Afrika; konkrétně travnaté a řídce zalesněné oblasti, nyní se vyskytuje nejčastěji v trnitém křoví v rezervacích.

V přírodě byl buvolec pestrý vyhuben kolem roku 1830, ale několik stád je chráněno v rozsáhlých oplocených rezervacích.
 

Buvolec pestrýNázvy ve světě

Anglicky: Bontebok, Německy: Buntbock, Slovensky: Byvolec pestrý

Foto: http://www.projectnoah.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.