Adax

Addax nasomaculatus

Výskyt: Afrika
Délka těla: 1,2-1,8 cm
Hmotnost: 60-135 kg
Březost: 257-264 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Okusují trávu a keře
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5275 zobrazení     0 komentářů

Tento nejmenší příslušník přímorožců obývá pouštní oblasti a je vzácný a málo známý. Adax se dokonale přizpůsobil prostředí, má krátké nohy, široce rozestavené paznehty, takže se může snadno pohybovat v písku a jen zřídka pije vodu. Spokojí se s dužnatými rostlinami, které spásá. Je nejčilejší zrána, navečer a v první polovině noci, kdy se stěhuje na velké vzdálenosti, aby si našel v poušti potravu, vyrůstající po deštích. Původně žil ve stádech až o dvaceti kusech, která vedl starý samec, ale dnes se objevuje jen osaměle nebo ve skupinkách po dvou až čtyřech zvířatech. Adax má bílou skvrnu v obličeji a kaštanové čelo s prodlouženou srstí.

V létě je adax pískový nebo bílý, v zimě šedohnědý. Spirálovité rohy mají až tři závity. Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje v rozmezí 1,2-1,8 metru, délky ocasu 25-35 centimetrů, hmotnost značně kolísá od 60 až do 135 kilogramů.

Adax je domovinou v severozápadní Africe, dříve se dostával až do Egypta, dnes je to spíše Mauretánie a Súdán; obývá především pouště a polopouště.

Adax není rychlý běžec, proto byl snadnou kořistí pro kočovníky. V současné době žije v přírodě jen asi 200 kusů, protože musí čelit stále rostoucímu suchu. V zajetí se však adax množí dobře.
 

AdaxNázvy ve světě

Anglicky: Addax, Maďarsky: Addax, Německy: Addax

Foto: http://animalbox.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.