Antilopa trávní

Raphicerus campestris

Výskyt: Afrika
Délka: 0,7-1 m
Hmotnost: 7-16 kg
Březost: 170 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Kolem 7 let
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
08.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2837 zobrazení     0 komentářů

Známější je antilopa trávní pod jménem steenbok. Vyznačuje se svědě hnědým až červenohnědým zbarvením, někdy se stříbrošedým nádechem. Antilopa trávní žije velmi skrytě v buši nebo v savaně. Spásá traviny a křoví a vyhrabává kořínky ostrými kopýtky. Je čilá ve dne i v noci. Samec má krátké růžky, samice je bezrohá. Antilopa trávní žije po většinu roku samotářským životem až na období, kdy probíhá páření, kdy se shlukují do párů. Někteří přírodovědci se domnívají, že členové jednoho páru obsazují stejné teritorium, zatímco žijí odděleně a na sobě nezávisle a se svým druhem zůstávají v kontaktu po celý rok, tedy i mimo období páření pomocí nejrůznějších pachů.

Steenbok dosahuje délky těla 70 centimetrů až jeden metr, délka ocasu je 4-6 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 7-16 kilogramů.

Ostrůvkovitě se antilopa trávní vyskytuje ve východní, rovníkové a v jižní Africe.

Samice se může zpravidla rozmnožovat po celý rok, většina mláďat však přichází na svět mezi listopadem a prosincem; některé samice mohou mít i dva vrhy ročně. Samice je březí zhruba 170 dní a rodí pouze jedno mládě (dvojčata jsou opravdu velice vzácná). Mládě zůstává ve vegetaci skryté po dobu dvou týdnů, ale kojeno je celé 3 měsíce. Samice pohlavně dospívají ve věku 6-8 měsíců, samci o něco později, obvykle ve věku 9 měsíců.

Antilopa trávní se obvykle dožívá 7 let, občas i více.
 

Antilopa trávníNázvy ve světě

Anglicky: Steinbuck

Foto: http://www.biodiversityexplorer.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.