Gazela Thomsonova

Gazella thomsonii

Výskyt: Afrika
Délka: 0,8-1,2 m
Hmotnost: 15-35 kg
Březost: 5-6 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
04.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3939 zobrazení     0 komentářů

Tato malá, půvabná gazela má na bocích výrazný černý pruh, který odděluje plavý hřbet od bílého břicha. Červenohnědá hlava má tmavou lysinu až po nos a bílé kruhy kolem očí, které přecházejí v pruhy na lících. Gazela Thomsonova je nejběžnější gazela v části Afriky a je stálou součástí potravy velkých koček, které se často drží poblíž jejích stád. Malá stáda samic s mláďaty se připojují k tlupám mladých samců a migrují za pastvou v dobách dešťů nebo do buše v době sucha. Zvířata v ohrožení běhají rychlostí až 80 kilometrů v hodině.

Gazela Thomsonova dorůstá v dospělosti délky těla 80 centimetrů-1,2 metru, délky ocasu 15-27 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 15-35 kilogramů.

Gazela Thomsonova obývá jihovýchodní Súdán, Keňu a Tanzanii; v těchto zemích navštěvuje savany a křovinaté oblasti až do výše 5 750 metrů.

Gazela Thomsonova je jedna z mála gazel, která rodí mláďata dvakrát ročně.

Před samotným pářením je období námluv, které může trvat circa 5 až 45 minut. Během této doby samec honí samici, než mu samice povolí spojit se s ní. Samice rodí po 5-6 měsících březosti jediné mládě, které se několik měsíců drží u své matky. Samice mohou mít ročně i dva vrhy, čímž se odlišují od většiny turovitých.
 

Gazela ThomsonovaNázvy ve světě

Anglicky: Thomson's Gazelle, Francouzsky: Gazelle de Thomson, Německy: Thomsongazelle, Slovensky: Gazela Thomsonova, Swahilsky: Swala tomi

Foto: http://www.fotopedia.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.