Antilopa žirafí

Litocranius walleri

Výskyt: Východní Afrika
Délka: 1,4-1,6 m
Hmotnost: 28-52 kg
Březost: 7 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 10-12 let
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
11.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3212 zobrazení     0 komentářů

Antilopa žirafí je známější pod názvem gerenuk. Vyznačuje se velmi štíhlým, protáhlým krkem a dlouhýma nohama. Zbarvení je světle plavé se širokým tmavším pruhem na hřbetě. Krk, hlava a klínovitý čenich jsou neobyčejně úzké a hodí se ke spásání akácií a jiné trnité vegetace; přitom se zvlášť uplatňuje dlouhý jazyk, pohyblivé pysky a ostré řezáky, odkrajující i nejmenší lístky a výhonky. Aby dosáhla na potravu, vydrží antilopa žirafí stát dlouhou dobu vzpřímená na zadních a se hřbetem esovitě prohnutým. Tak dosáhne výše než stejně velcí býložravci a může se uživit i v otevřeném lese a v křovinách. Gerenuk obvykle žije v párech nebo v malých rodinných skupinách, ale mladí samci někdy vytvářejí mládenecké tlupy nebo se potulují osaměle, než si v dospělosti vydobudou vlastní území. Gerenuk je ohrožen hlavně velkými kočkami, proto dovede nehybně stát, aby unikl pozornosti, jinak prchá s krkem nataženým dopředu a ocasem dozadu.

Antilopa žirafí dosahuje délky těla 1,4-1,6 metru, délka ocasu je 22-35 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 28 do 52 kilogramů.

Antilopa žirafí se ve volné přírodě vyskytuje ve východní Africe; obývá suché oblasti s řídkým bušem či stromy.

Gerenuk nemusí pít, stačí mu tekutina v potravě, je loven hlavně pro jeho kvalitní kůži.


 

Antilopa žirafíNázvy ve světě

Angllicky: Gerenuk, Francouzsky: Gazelle de Waller, Německy: Giraffengazelle, Rumunsky: Gerenuk, Slovensky: Gazela gerenuk, Swahilsky: Swala twiga

Foto: http://www.allposters.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.