Vranka obecná

Cottus gobio

Výskyt: Evropa
Délka těla: 8-12 cm
Potrava: Pakomáři, larvy jepic
velikost písma:  A A A
04.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3762 zobrazení     0 komentářů

Vranka obecná je malá rybka pstruhového pásma evropských vod, většinu života tráví pod kameny. V Česku je řazena v Červeném seznamu do skupiny zranitelné. Je významným prvkem fauny našich nejčistších toků (jako bioindikátor signalizuje znečištění vody). Má velká ústa koncového postavení a vysoko postavené oči. Vranka obecná je poměrně drobnou rybkou s průměrnou délkou 8-12 cm, nepřesahuje většinou délku 15 cm. Má kuželovité tělo bez šupin, postranní čára probíhá středem boků až k bázi ocasní ploutve. Kvůli absenci plynového měchýře je vranka obecná špatným plavcem, proto se pohybuje jen krátkými poskoky.

V české republice obývá pstruhové potoky s čistou průzračnou vodou. Je rozšířena po celém území naší republiky.

Doba rozmnožování nastává v dubnu až květnu. Pohlavní dospělosti dosahuje vranka druhým rokem. Vytírá se především na štěrkovité až kamenité dno. Sameček hlídá jikry, než dojde k jejich vykulení.

Vranka obecná se živí drobnými bentickými organismy, jako jsou larvy jepic, pakomárů, pošvatek, chrostíků či muchniček; drobnými korýši (blešivci, beruška vodní). Je aktivní především ve večerních a nočních hodinách.

V dřívějších dobách, byla vranka obecná rybáři používána jako nástražní rybka při lovu lososovitých ryb.

Vranka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: European Bullhead, Francouzsky: Chabot de rivière, Chorvatsky: Primorski peš, Německy: Groppe, Polsky: Głowacz białopłetwy, Rusky: Podkamenščik, Slovensky: Hlaváč obyčajný

Foto: http://www.digitalnature.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.