Mník jednovousý

Lota lota

Výskyt: Evropa
Délka těla: 40-80 cm
Hmotnost: 3 kg
Potrava: Menší rybky, drobní živočichové
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4375 zobrazení     0 komentářů

Mník jednovousý je unikátním druhem ryby. Původně byl řazen mezi treskovité ryby, v nedávné době ale byla zavedena čeleď mníkovití a mník je u nás jediným jejím zástupcem. Navíc je jediným druhem této čeledi, který se přizpůsobil životu ve sladké vodě. Jeho rozšíření ve světě je impozantní a zahrnuje prakticky celý mírný pás severní polokoule od Evropy přes Sibiř až do Kanady. Zatímco na mnoha místech svého výskytu je velmi hojný, u nás se jedná o nepříliš početný skrytě žijící druh, který je možno záměrně lovit jen místy.

Poznat mníka není žádný problém. Typický společný znak treskovitých a mníkovitých ryb – jediný vous trčící z brady směrem dopředu prakticky vylučuje záměnu s jiným druhem a navíc má mník poměrně netypické ploutve. Hřbetní jsou dvě, za první kratičkou následuje s mírným odstupem druhá, sahající od poloviny délky těla až k ploutvi ocasní.

Vyskytuje se v hlubších potocích a řekách i v průtokových chladnějších jezerech a rybnících.

Doba tření připadá na zimní měsíce od listopadu do února. V té době podniká mník jednovousý krátké cesty proti proudu. Samice klade až 1 milión jiker na vodní rostliny nebo do dolíků v písčitém dnu. Plůdek se líhne za několik týdnů.

Mník dorůstá 40 až 80 centimetrů délky a hmotnosti kolem 3 kilogramů, vzácně až 10 kilogramů.

Na lov se vydává hlavně v noci. Živí se menšími rybami a jinými drobnými obratlovci. Jeho maso je pokládáno za lahůdku a játra jsou chutnější a jemnější než játra tresky.

Mník jednovousýNázvy ve světě

Anglicky: American Burbot, Chorvatsky: Manjić, Německy: Quappe, Slovensky: Mieň obyčajný

Foto: http://www.zoonar.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.