Mník jednovousý je unikátním druhem ryby. Původně byl řazen mezi treskovité ryby, v nedávné době ale byla zavedena čeleď mníkovití a mník je u nás jediným jejím zástupcem. Navíc je jediným druhem této čeledi, který se přizpůsobil životu ve sladké vodě. Jeho rozšíření ve světě je impozantní a zahrnuje prakticky celý mírný pás severní polokoule od Evropy přes Sibiř až do Kanady. Zatímco na mnoha místech svého výskytu je velmi hojný, u nás se jedná o nepříliš početný skrytě žijící druh, který je možno záměrně lovit jen místy.
Poznat mníka není žádný problém. Typický společný znak treskovitých a mníkovitých ryb – jediný vous trčící z brady směrem dopředu prakticky vylučuje záměnu s jiným druhem a navíc má mník poměrně netypické ploutve. Hřbetní jsou dvě, za první kratičkou následuje s mírným odstupem druhá, sahající od poloviny délky těla až k ploutvi ocasní.
Vyskytuje se v hlubších potocích a řekách i v průtokových chladnějších jezerech a rybnících.
Doba tření připadá na zimní měsíce od listopadu do února. V té době podniká mník jednovousý krátké cesty proti proudu. Samice klade až 1 milión jiker na vodní rostliny nebo do dolíků v písčitém dnu. Plůdek se líhne za několik týdnů.
Mník dorůstá 40 až 80 centimetrů délky a hmotnosti kolem 3 kilogramů, vzácně až 10 kilogramů.
Na lov se vydává hlavně v noci. Živí se menšími rybami a jinými drobnými obratlovci. Jeho maso je pokládáno za lahůdku a játra jsou chutnější a jemnější než játra tresky.
Komentáře ke zvířeti