Koljuška tříostná

Gasterosteus aculeatus

Výskyt: Eurasie, Severní Amerika
Délka těla: 4-8 cm
Počet jiker: 90-500 ks
Délka života: 2-3 roky
Potrava: Larvy hmyzu, červi, korýši
velikost písma:  A A A
11.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3954 zobrazení     0 komentářů

Koljuška tříostná je velmi známá, jen 4 až 8 centimetrů velká rybka. Dříve obývala brakické vody při evropském pobřeží a v zimě se zdržovala v moři. Druhové jméno získala koljuška díky třem trnům na hřbetě, které jsou zřejmě pozůstatkem ostnité hřbetní ploutve. Za nimi je ještě jedna normální plně vyvinutá hřbetní ploutev s měkkými paprsky.

Dnes žije koljuška tříostná v rybnících, tůních i řekách celé Evropy a hojně i u nás. Na většinu míst však byla uměle vysazena. Třebaže je malá, je neobyčejně dravá a hltavá. Žere jikry a plůdek jiných ryb a při přemnožení napáchá škody. Dožívá se jen 2 až 3 let. Na jaře, v době tření, se sameček pestře zbarvuje a ve spleti vodních rostlin staví kulovité hnízdo z kousků rostlin a jeho okolí pak hájí.

Tření probíhá v období od března do července, v závislosti na místě výskytu. V tomto období staví sameček z částí rostlin hnízdo, které slepuje pomocí zvláštního výměšku z ledvin. Do tohoto hnízda pak láká samičky, aby zde nakladly jikry. Sameček poté hnízdo hlídá před možnými predátory a opečovává potomstvo. Plodnost samice se pohybuje v rozmezí 90 - 500 jiker. Pohlavně dospívá už ve věku okolo 5 měsíců.

Koljuška se živí výhradně dravě. Požírá larvy hmyzu, červy, korýše a dokonce i rybí potěr.

Koljuška tříostnáNázvy ve světě

Anglicky: Three-spined Stickleback, Dánsky: Trepigget Hundestejle, Chorvatsky: Koljuška, Německy: Grosser Stichling, Slovensky: Pichľavka siná

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.