Úhoř říční

Anguilla anguilla

Výskyt: Evropa
Délka těla: Až 1,5 m
Hmotnost: Až 5 kg
Délka života: 20 let
Potrava: Menší živočichové
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7872 zobrazení     0 komentářů

Úhoř říční je podivná ryba hadovitého těla. Samice dorůstá až přes 1 metr délky a hmotnosti kolem 5 kilogramů, samec bývá o polovinu menší.

Život úhoře byl dlouhou dobu málo znám. Vědělo se jen, že úhoři žijí při evropském pobřeží a také v řekách, odkud se velcí jedinci po čase vracejí do moře a naopak do řek zase připlouvá z moře spousta malých úhoříků. Tajemství však bylo přece jen odhaleno. Dospělí úhoři táhnou do západní části Atlantiku do Sargasového moře v blízkosti Bermud. Zde se brzy zjara třou při teplotě 17 °C v hloubce 400 m a po vytření hynou. Drobné larvy se po vylíhnutí vydávají na dlouhou cestu k evropským břehům. Na cestě se živí planktonem. Teprve po dvou letech, kdy dorůstají 7 centimetrů délky, se dostanou k břehům Evropy. Tady se za další rok mění v úhoříky, kterým se říká „monté“, a ti teprve vplouvají do řek a táhnou proti proudu. Z nich dospívají samice, zatímco jedinci, kteří zůstávají v ústí řek, dospívají v samce. Samice úhořů jsou dospělé až v 12 letech, zatímco samci už v 9 letech. Potom dospělí jedinci táhnou do moře, kde se třou. V době tahu nepřijímají potravu.

Úhoř říční je dravá ryba, která se živí různými menšími živočichy. V současnosti se úhoříci vysazují do rybníků. Maso úhoře patří k pochoutkám.

Úhoř říčníNázvy ve světě

Anglicky: European Eel, Dánsky: Europæisk Ål, Chorvatsky: Obična jegulja, Německy: Flussaal, Rusky: Evropejskij ugor, Slovensky: Úhor obyčajný

Foto: http://www.asv-huelzweiler.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.