Jehlice rohozobá

Belone belone

Výskyt: Severní moře, Baltské moře
Délka těla: 70 cm
Hmotnost: 1,3 kg
Počet vajec: 1000-35000 ks
Potrava: Sépie a různé drobné druhy ryb
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3641 zobrazení     1 komentář

Jehlice rohozobá žije v mořích při evropských březích. Dorůstá v dospělosti délky až do jednoho metru. Mnohem běžněji dosahuje jehlice rohozobá zhruba 70 centimetrů. Je to největší jehlice. Hmotnosti dosahuje maximálně 1,3 kilogramů.

Vyskytuje se v severním moři u Norska a Baltském moři, také ji nalezneme v Azovském, Černém a Středozemním moři. Tento druh popsal francouzský vědec Linné v roce 1758.

Jehlice rohozobá má velice dlouhé a štíhlé tělo s dlouhými tenkými čelistmi. Spodní čelist je delší, protože už od narození roste těmto živočichům rychleji než ta horní. Tento druh je vyznačuje také dlouhými a špičatými zuby. Hřbetní ploutev bývá posunuta hodně dozadu, dokonce až k ocasní ploutvi a má 17 až 20 ploutevních paprsků. Řitní ploutev má 20 až 23 ploutevních paprsků. Hřbet je zbarven tmavomodře nebo zeleně, boky jsou stříbřitě lesklé. Břišní strana je bílá, někdy žlutá.

Shlukují se do hejn. Výborně jehlice plavou. Když je pronásledují nepřátelé (kterými jsou tučňáci či delfíni), dokážou vyskakovat vysoko nad mořskou hladinu. Třou se v létě a na začátku podzimu. Jiker je 1 až 35 tisíc a jsou dlouhé 3 až 3,5 milimetrů.

Její potravu představují především sépie a různé drobné druhy ryb.

Foto: http://artedi.nrm.se

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.09.2017, 07:15
Jehlice žijí jen na severní polokouli, kde nežijí tučňáci. Někdo se v textu asi přepsal, chtěl napsat tuleni.