Morčák chutný

Dicentrarchus labrax

Výskyt: Pobřežní vody Evropy
Délka těla: Až 100 cm
Hmotnost: Až 12 kg
Potrava: Ryby
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3946 zobrazení     0 komentářů

Morčák chutný neboli mořský okoun neboli dokonce mořský vlk se vyskytuje v pobřežních vodách Evropy. Často však proniká do řek, i do Labe. Běžně se vyskytuje v oblasti jižně od Britských ostrovů. Existují také populace u břehů Norska, jižního Islandu a Kanárských ostrovů. V oblasti Středozemního moře je velké množství umělých chovů, ze kterých pochází i ryby dovážené na trh v Německu. Mořský vlk dosahuje délky 1 metr a hmotnosti až 12 kilogramů. Tělo mořčáka je dlouhé a elegantní, hřbetní ploutve jsou vroubkované a šupiny leskle stříbřité. Břišní strana mořčáka se jemně třpytí stříbrnými odlesky. Tuto rybu můžeme ve většině případů bezpečně rozpoznat podle černé skvrny na žábrách.

Mořský okoun je predátorem, který rád obývá oblasti v těsné blízkosti ústí řek a pobřeží. Loví všechny možné druhy ryb žijících v hejnech, jako například sledě. Mořčák chutný se rozmnožuje v období od května do srpna, přičemž jikry nejsou kladeny na pevně určené místo, ale namísto toho jsou larvy ponechány napospas mořským proudům a jsou volně unášeny až do doby jejich vylíhnutí.

Jak napovídá jeho druhový název, má morčák chutný výtečné maso, kvůli kterému bývá také chován na specializovaných farmách ve středozemí.

Morčák chutnýNázvy ve světě

Anglicky: Common Bass, Italsky: Spigola, Německy: Seebarsch

Foto: http://www.mercuurfish.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.