Okoun říční

Perca fluviatilis

Výskyt: Evropa, Asie, Jižní Afrika
Délka těla: Do 50 cm
Hmotnost: Do 6 kg
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
06.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5164 zobrazení     0 komentářů

Tělo je poměrně vysoké. Na hřbetě se nacházejí dvě samostatné hřbetní ploutve. V první se nachází 23 - 17 tvrdých paprsků, ve druhé 1 - 2 tvrdé a 13 - 16 měkkých paprsků. Břišní, řitní a ocasní ploutve mají obvykle načervenalý nádech. Ústa jsou koncová. Šupiny jsou drobné ostré a ktenoidní. Na bocích jsou výrazné tmavé příčné pruhy. Dorůstá do maximální délky okolo 50 centimetrů (velmi výjimečně může dorůst až přes 60 centimetrů a hmotností okolo 6kg).

Okoun říční obývá stojaté i tekoucí vody. Je rozšířen prakticky v celém mírném pásu Evropy, vyskytuje se i v Asii. Tento okoun se aklimatizoval například i v Austrálii, Jižní Africe či na Novém Zélandu.

Tření probíhá u tohoto druhu od března do června, při teplotě vody okolo 8 °C. Samice klade jikry na vodní rostliny nebo jiné potopené předměty. Jikry jsou spojeny do větších provazcovitých útvarů. Okoun říční stejně jako jeho poddruh okoun žlutý má jikry spojené v dlouhých pásech, které se snadno zachytí na kamenech a spadaných větvích v mělkých a pomalu tekoucích vodách.

Okoun říční patří mezi dravce. Často tvoří hejna, v nichž napadá jiné ryby, někdy taky stejného druhu. Další složkou potravy tohoto druhu jsou žížaly, bezobratlí a rybí potěr.

Okoun říčníNázvy ve světě

Anglicky: English Perch, Chorvatsky: Obični grgeč, Německy: Flussbarsch

Foto: http://www.dpi.nsw.gov.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.