Ježdík obecný

Gymnocephalus cernuus

Výskyt: Tekoucí i stojaté vody
Délka těla: Až 25 cm
Hmotnost: 0,3 kg
Délka života: 11 let
Počet vajec: 1 000 - 10 000 ks
Potrava: Žížaly, červi
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2602 zobrazení     0 komentářů

Ryba menšího vzrůstu. Tělo je protáhlé, z boků mírně zploštělé. Břišní ploutve hned za úrovní prsních. Hřbetní ploutve splývají v jednu. Tělo je zbarveno olivově zeleně až šedozeleně. Na bocích i na ploutvích drobné nepravidelné skvrny. Dorůstá délky až 25 cm a hmotnosti 0,3 kg. Dožívá se věku 11 let.

Tekoucí i stojaté vody na většině našeho území, zejména v nížinách a středních polohách. V řekách hlavně na dolních tocích. Velmi hojný je v některých údolních nádržích (např. Orlík).

Ježdík pohlavně dospívá ve věku 2 - 3 let. Tření probíhá v období od března do května. Samice klade jikry na kameny i vodní rostlinstvo. Jeho plodnost se pohybuje v rozmezí 1 000 - 10 000 jiker na samici.

Mladší ježdíci se živí převážně planktonem, ale s rostoucím věkem se stále více orientují na bentickou potravu – tedy na organismy žijící na dně. Podle lokality, kde žijí a ročního období tak v jejich potravě mohou převládat larvy pakomárů nebo muchniček, blešivci, někteří měkkýši, rybí jikry a u starších jedinců i potěr ryb.

Ježdíci se nejčastěji loví do čeřínku, ale není problém je ulovit s jemnějším náčiním na plavanou nebo položenou na drobnější živočišné nástrahy. Zejména se osvědčily menší žížaly a někdy i bílí červi.

Ježdík obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Ruffe, Maďarsky: Vágódurbincs, Německy: Kaulbarsch, Rusky: Ерш обыкновенный, Slovensky: Hrebenačka obyčajná

Foto: http://www.natgeocreative.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.