Drsek menší

Zingel streber

Výskyt: Evropa
Délka těla: 15-18 cm
Hmotnost: 170 g
Počet vajec: 600-4000 ks
Délka života: 4-5 let
Potrava: Larvy hmyzu, drobné rybky
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2057 zobrazení     0 komentářů

Na Slovensku se vyskytuje drsek menší v Dunaji a v některých jeho přítocích. Jeho existence v dolním toku Moravy je zřejmě již minulostí.

Drsek menší má nízké protáhlé tělo. Jde o drobnou a extrémně štíhlou rybu. Tělo je protáhlé s malou hlavou, bývá hydrodynamické. Šupiny zasahují, až na hlavu kde pokrývají celé temeno a zasahují až mezi nozdry. Spodek hlavy a břicho jsou holé téměř až k řitnímu otvoru. Má velmi štíhlý ocasní násadec. Jeho nejvyšší doložená hmotnost je 200 gramů. Většinou se však hmotnost tohoto druhu pohybuje kolem 170 gramů. Tato ryba může dorůst 15-18 centimetrů.

Tření a rozmnožování probíhá v měsíci březnu a dubnu. Celkový počet jiker kladených jednou samicí se pohybuje v rozmezí 600-4000 kusů. O způsobu života tohoto druhu je ještě dodnes velmi málo informací. Předpokládá se, že je citlivější na znečišťování vody a náročnější na její bohatost kyslíkem, a proto obývá drsek především části podhorských řek, kde drsek menší žije v hlubokých proudivých úsecích.

V oblibě má bentos a občas malé rybky. Pochutná si i na larvách hmyzu, korýších a měkkýších. Nejčastěji přijímá potravu v červnu. Za potravu mu slouží bezobratlí živočichové žijící při dně. Aktivní je především v noci.

Drsek menšíNázvy ve světě

Anglicky: Danube Streber, Chorvatsky: ali vretenac, Německy: Streber, Slovensky: Kolok malý

Foto: http://www.fischartenatlas.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.